نامه نوجوانان و جوانان به رهبر معظم انقلاب رونمایی شد


به گزارش ایرنا، این آیین عصر شنبه همزمان با سالروز صدور بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با حضور حجت‌الاسلام سعید صلح میرزایی مسئول دفتر حفظ و نشر ارزش‌های آثار رهبر معظم انقلاب در قم، حجت‌الاسلام میثم امرودی رئیس، سیدعلیرضا فاطمیان‌پور معاون فرهنگی، امیرحسین سمیعی سرپرست معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و جمعی از مدیران این سازمان در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

کتاب «برسد به دست رهبرم» در ۹۶ صفحه به همت فرهنگسرای رازی و انتشارات روایت فتح تنظیم و گردآوری شده است، این کتاب شامل مجموعه نامه‌های جوانان و نوجوانان به رهبر معظم انقلاب است که در راستای پویش نامه‌ای به رهبرم در بهمن سال ۱۳۹۹ به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و با هدف تقویت هویت ملی و با تمرکز به ورود انقلاب اسلامی به دومین مرحله خودسازی، جامعه‌پردازی و ساخت تمدن نوین اسلامی در سطح دانش‌آموزی و با شعار محوری «آینده‌ روشن» برگزار شد.

در مقدمه ناشر آمده است: «در این پویش، نوجوانان ایران در نامه‌ای خطاب به رهبر انقلاب، نقش خود را در گام دوم انقلاب اسلامی برای رسیدن به آینده روشن ایران بیان کرده و به این پرسش پاسخ دادند که «مهمترین چالش و مانع قوی شدن ایران در آینده از نظر آن‌ها چیست؟»

مسئول دفتر حفظ و نشر ارزش‌های آثار رهبر معظم انقلاب در قم در آیین رونمایی از این کتاب ضمن تبریک سالروز ولادت امام جواد(ع) با اشاره به سخنی از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی درباره رهبر معظم انقلاب اظهارداشت: این سردار شهید گفته‌اند؛ والله والله از مهمترین شئون عاقبت بخیری ارتباط قلبی و دلی با این حکیمی است که سکان انقلاب را به دست گرفته است و یکی از مهمترین نکاتی که روز قیامت سوال خواهد شد، همین رابطه است.

صلح میرزایی گفت: وقتی که رابطه قلبی با ولی جامعه برای نوجوانان و جوانان ایجاد می‌شود، حرکت آنان در مسیر اهدافی است که نوجوان‌های گذشته پی گرفتند و برخی از آنان به شهادت رسیده و تعدادی جانباز و آزاده شدند.

وی افزود: ارتباط قلبی با رهبر انقلاب دو سویه است و بارها ایشان محبتشان را به نوجوانان و جوانان فرمودند. رهبر انقلاب فرمودند که من همه مردم ایران را دوست دارم، برای همه مردم ایران دعا می‌کنم، امید آینده کشور در این انقلاب، نوجوانان و نسل‌های دهه‌های ۸۰ و ۹۰ هستند.

مسئول دفتر حفظ و نشر ارزش‌های آثار رهبر معظم انقلاب در قم با قدردانی از انتشار نامه‌های نوجوانان و جوانان در قالب کتاب بیان کرد: نوجوانان مصداق پاکی و طراوت هستند و دست به قلم شدند و احساسات پاک خود را روی کاغذ پیاده کردند، در این فضای سختی که یک مقدار کار را برای ما سخت کرده است.

صلح میرزایی گفت: در حال حاضر فاصله رسیدن یک فرد در فضای مجازی به محتوای نامناسب اخلاقی، سیاسی و ارتباطی کمتر از ۱۰ثانیه است اما در این فضا ما دختران و پسران پاک طینت و طاهر داریم. رهبر انقلاب در بیاینه گام دوم انقلاب، خطاب به جوانان فرمودند؛ شانه‌هایتان را آماده کنید برای اینکه بار انقلاب را از اینجا به بعد شما باید منتقل کنید، کما اینکه نوجوانان ما در دوران انقلاب و دفاع مقدس به برکت تربیت امام خمینی(ره) اوج گرفتند و در حال حاضر هم همان فضاست.

وی با اشاره به توصیه رهبر معظم انقلاب درباره جهاد تبیین افزود: همان طور که فاصله دشمن با ما کم شده به همان میزان هر کدام از ما هم صاحب یک تریبون شدیم. برخی از نوجوانان در فضای مجازی چند صد هزار دنبال‌کننده دارند، به تعداد کاربران گویا شبکه تاسیس شده است، هر کدام از نوجوانان در فضای مجازی محتوا تولید و پیام منتقل می‌کنند و موثر هستند.

مسئول دفتر حفظ و نشر ارزش‌های آثار رهبر معظم انقلاب در قم اظهارداشت: نوجوانان مانند زمان جنگ می‌توانند وارد میدان جهاد تبیین شوند. در حال حاضر چند نوجوان در فضای مجازی صفحه خود را به موضوع جهاد تبیین اختصاص دادند که این آمار می‌تواند افزایش پیدا کند، نوجوانان در حوزه تاریخ شفاهی می‌توانند موضوع‌ها را از بزرگان و والدین خود بشنوند، ثبت و ضبط کنند و ترویج دهند.

صلح میرزایی گفت: اکنون حمله دشمن صرفا به انقلاب نیست بلکه سبک زندگی ایرانی را هدف قرار داده است. فرهنگ ایرانی ما در خطر است و باید پوشش و ادبیات را حفظ کنیم. فضای جهاد تبیین و فضای روایت، فضایی نیست که اگر ما سکوت کنیم، آن طرف هم سکوت کند، به هر میزانی که ما ساکت باشیم، یک مجال را برای طرف مقابل ایجاد می‌کنیم.

وی افزود: طاغوت، انقلاب، جنگ و واقعیت‌های غرب را باید برای نوجوانان روایت کنیم، ما اهل این نیستیم که بگوییم غرب تماما بدی و تباهی است و فقط ما خوب هستیم، این رویکرد غلطی است. یقینا آنها به پیشرفت‌هایی رسیدند و در بعضی از بحث‌های فرهنگی ممکن است جلوتر از ما باشند، رهبر معظم انقلاب فرمودند که ما با تبادل فرهنگی مشکل نداریم با تهاجم فرهنگی مشکل داریم. در این فضا باید حرکت کنیم و اصل فرهنگ ایرانی، اسلامی، شیعی و انقلابی را حفظ کنیم.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در این آیین با تبریک سالروز ولادت حضرت جواد(ع) و تقدیر از نوجوانانی که آثارشان در کتاب «برسد به دست رهبرم» منتشر شده است، اظهارداشت: امسال سومین سالروز صدور بیانیه گام دوم انقلاب است، امام خمینی(ره) بهمن ۱۳۵۷، تجربه بسیار موفقی در پیروزی انقلاب داشتند و آن رابطه زیبای ایشان با امت است، رابطه امام خمینی(ره) با امت، رابطه عاشق و معشوق و مرید و مراد بود.

امرودی گفت: زمانی که انقلاب اسلامی پیروز شد، قاطبه آن جوانان بودند و جوانان در هشت سال دفاع مقدس نیز نقش موثری داشتند، از ۲۳۵هزار شهید تا پایان جنگ، ۵۹هزار شهید فقط همسر داشتند و ۳۵هزار شهید دانش‌آموز بودند و نسل پنجم انقلاب قرار است گام دوم را ادامه دهد.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب بر خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی تاکید کردند، جوانان باید بدانند امروز بهترین زمان سرمایه‌گذاری برای آینده است، کشور متعلق به همه و آینده جوانان است و اگر قرار است ساخته شود به واسطه جوانان ساخته خواهد شد.

رویکرد برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری در حوزه بیانیه گام دوم انقلاب

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در این آیین درباره برنامه‌های این سازمان در حوزه بیانیه گام دوم انقلاب گفت: یکی از برنامه‌های ما در این حوزه، رونمایی از کتاب «برسد به دست رهبرم» است.

فاطمیان‌پور با اشاره به محتوای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی افزود: این بیانیه ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۷ توسط رهبر معظم انقلاب خطاب به ملت شریف ایران نگاشته شده است، هدف بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در جهت ادامه خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی است.

وی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب در این بیانیه می‌فرمایند که انقلاب اسلامی آغازگر عصر جدید و ماندگار است و در این رابطه توضیح می‌فرمایند که شعارهای انقلاب اسلامی فطری است و به همین جهت ماندگار است و درخشان باقی خواهد ماند؛ مثل آزادی، اخلاق، معنویت، عدالت، استقلال، عزت، عقلانیت و برادری.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اظهارداشت: بیانیه گام دوم انقلاب خطاب به ملت ایران و به خصوص جوانان و نسل نو است؛ رهبر معظم انقلاب در این بیانیه می‌فرمایند: جوانان بدانند، نادانسته‌ها را جز با تجربه خود یا گوش سپردن به تجربه دیگران نمی‌توان دانست، دشمنان تحریف، دروغ و قلب واقعیت می‌کنند، بحث ما صرفا بحث ایران و آمریکا نیست، استکبارستیزی است.

فاطمیان‌پور گفت: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب بر مدیریت جهادی و اعتقاد به اصل «ما می‌توانیم» تاکید می‌کنند که علت اصلی عزت ایران و آینده انقلاب اسلامی است.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب همچنین در بیانیه گام دوم انقلاب دستاوردهایی در امنیت، پیشرفت علمی و فناوری، مشارکت مردم در سیاست و خدمت‌رسانی، ارتقای بینش سیاسی مردم، حرکت به سمت عدالت، ارتقای چشمگیر معنویت و اخلاق در جامعه و ایستادگی در مقابل مستکبران را از برکات انقلاب می‌دانند.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بیان کرد: رهبر معظم انقلاب معتقدند که ایران مقتدر احتیاج به یک گام بلند دارد و سه عنصر اصلی برای این گام وجود دارد؛ جوانان، نیروی انسانی مستعد و استفاده کردن از منابع مالی و مادی؛ همه بدانید پیشران اصلی امید به آینده ایران انقلاب اسلامی است. ایشان سرفصل‌هایی را در این رابطه مطرح می‌کنند؛ علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی و روابط خارجی و مرزبندی با دشمن و سبک زندگی.

فاطمیان‌پور اظهارداشت: رویکرد برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران منبعث از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است و با توجه به خطاب این بیانیه به جوانان و نوجوانان، براساس امکانات و منابع موجود، دوره نوجوانی را که در مراکز و مجامع فرهنگی کمتر مورد توجه است، به عنوان اصلی‌ترین مخاطب در نظر گرفته است.

وی گفت: در این راستا، رویکرد ایجاد آگاهی و ارتقای شناخت مردم نسبت به محتوای بیانیه گام دوم انقلاب(تولید محتوای مجازی در قالب‌های متنوع، برگزاری جلسات تبیینی و پویش‌های ترویجی مانند «نامه‌ای به رهبرم»)، جهاد تبیین برای روشنگری گذشته، حال و آینده روشن انقلاب، اصلاح باورها و ارزش‌های جامعه در ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی که سبک زندگی مهمترین مانع ارتقای فرهنگی، اقتصادی و سیاسی این کشور می‌تواند باشد، در دستور کار سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران قرار گرفته است.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران افزود: برنامه‌های این سازمان بر اساس سیاست جدید در سه حوزه؛ حقیقی، مجازی و جهادی تعریف می‌شود، بعضی از برنامه‌های حضوری در شرایط شیوع کرونا با محدودیت‌هایی برگزار شد، مسابقات حضوری و مجازی برگزار و آثار قابل توجهی در حوزه فرهنگی و هنری و مدیریت موسیقی تولید شد، ۱۷سرفصل منبعث از بیانیه گام دوم انقلاب انتزاع شده است و برنامه‌ها براساس آن طراحی می‌شود، امیدواریم در سال آینده با ارتقای نوع طراحی برنامه‌ها در راستای گام دوم انقلاب، در این حوزه موثر باشیم.

تجلیل از نوجوانان منتخب که نامه آنان در کتاب «برسد به دست رهبرم» منتشر شده است، اجرای سرود با همکاری فرهنگسرای ابن‌سینا و اجرای قطعاتی توسط بهرام پاییز با مضمون سردار شهیدحاج قاسم سلیمانی و انقلاب اسلامی از دیگر بخش‌های این برنامه بود.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

دستگیری زورگیران جوان در شمال تهران – تابناک

رئیس پلیس پیشگیری تهران از دستگیری ۴ سارق که با تهدید سلاح سرد با همکاری …