ضرورت جرم‌انگاری فروش آفت‌کش‌ها در فضای مجازی

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «سید جواد نوروزیان» فروش اینترنتی سموم کشاورزی را برای حوزه تولید مخاطره‌آمیز دانست و افزود: تردید در اصالت آفت‌کش‌ها، امکان فروش سموم تقلبی، بی‌کیفیت و تاریخ گذشته از طریق فضای مجازی وجود دارد که می‌تواند علاوه بر هدررفت سرمایه، موجب طغیان آفت در یک منطقه و یا کشور شود و به تولید، امنیت غذایی و سلامت جامعه آسیب وارد کند.

مدیرکل دفتر آفتکش‌های سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این که فروش اینترنتی سموم کشاورزی از نظر قانونی ممنوع است، اظهار داشت: به رغم این ممنوعیت، فروش سموم کشاورزی در فضای مجازی، جرم تلقی نمی‌شود و از این رو برای متخلفان مجازاتی تعیین نشده است.

نوروزیان تصریح کرد: قانونگذار در قانون حفظ نباتات و آیین اجرایی آن، قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی و همچنین دستورالعمل نظام صدور مجوز و پروانه واحدهای گیاه‌پزشکی، سازوکارهای خرید و فروش آفت‌کش‌ها را بیان کرده و به صراحت اعلام داشته است فروش آفت‌کش‌ها باید در بسته‌بندی‌های بدون تغییر با برچسب تایید شده و صرفا از طریق فروشگاه‌های مجاز آفت‌کش نباتی عرضه شود.

وی  اضافه کرد: تاکنون هیچ مجوزی از سوی مراجع تخصصی ذی‌ربط برای فروش سموم کشاورزی در فضای مجازی صادر نشده است.

مدیرکل دفتر آفت‌کش‌های سازمان حفظ نباتات کشور گفت: از سال گذشته تاکنون جلساتی را با پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران (پلیس فتا) برگزار و طی مکاتباتی با معاون دادستان کل کشور، تبعات و مخاطرات عرضه و فروش اینترنتی سموم کشاورزی در حوزه سلامت و امنیت غذایی کشور تبیین شد.

نوروزیان افزود: سازمان حفظ نباتات کشور از سال ۹۷ تاکنون به شرکت‌های بزرگ و فعال در فضای مجازی که دارای فروش اینترنتی بالایی هستند از طریق نامه‌نگاری اعلام کرده است که مطابق قانون و مقررات، مجاز به فروش آفت‌کش‌ها نیستند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

لیگ دسته اول فوتبال؛ توقف چادرملو و سایپا در روز پیروزی خیبر

تهران- ایرنا- هفته چهاردهم لیگ دسته اول فوتبال با توقف چادرملو اردکان و سایپا مقابل …