فعالان مدنی لبنان و فلسطین و سوریه با رایزن فرهنگی ایران در بیروت دیدار کردند

به گزارش ایرنا به نقل از اطلاعیه دریافتی از رایزنی فرهنگی ایران در بیروت، در ابتدای این دیدار، عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران ضمن خوش آمدگویی به میهمانان، به شرایط حاکم بر ایران و جهان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: پیش از پیروزی انقلاب، در خارج از ایران، جهان به دو قسمت؛ یک قطب طرفداران نظام کاپیتالیسم و در طرف دیگر طرفداران نظام کمونیستی تقسیم می‌شد. در منطقه خاورمیانه، شکست ارتش های عربی در جنگ ۱۹۶۷ سایه سنگین خود را بر منطقه افکنده بود و باعث سرافکندگی ملت های آن شده بود. در داخل ایران، رژیم پهلوی با نهایت خشونت و وحشی‌گری با ملت ایران برخورد می کرد و عقب ماندگی صنعتی، عمرانی و علمی کشور را رقم زده بود. از سوی دیگر، این رژیم به دلیل وابستگی به قدرت های استعمارگر، نمی توانست مبانی استقلال کشور را پایه‌ریزی کند.

خامه یار افزود: انقلاب اسلامی معجزه قرن معاصر بود، معجزه ای که زمینه‌ساز تحولات در منطقه و جهان بود.

وی در ادامه به نقش تأثیرگذار رهبری امام خمینی در پیشبرد انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: امام خمینی با درایت و زیرکی توانست قدرتمندترین رژیم منطقه را ساقط کند.

خامه یار در ادامه به بازخوانی سخنرانی تاریخی امام در عصر عاشورای ۱۳۴۲ در مدرسه فیضیه پرداخت و ابعاد آن را تبیین کرد.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه مروری بر مهم‌ترین دستاوردها و پیشرفت‌های فناوری جمهوری اسلامی ایران در طول چهار دهه اخیر داشت.

وی در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران به حمایت های خود از ملت های منطقه در جهت خنثی سازی توطئه های استعماگران ادامه خواهد داد.

در ادامه شماری از نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای مردم نهاد پس از تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، ضمن تمجید از دستاوردهای بزرگ ایران پس از انقلاب تاکید کردند پیروزی انقلاب اسلامی روحی تازه در ملت های منطقه دمید و روحیه مقاومت و مبارزه علیه پروژه های آمریکایی و همچنین دفاع از مسأله فلسطین را در ملت‌های منطقه ایجاد کرد.

آنها مواضع جمهوری اسلامی ایران در دفاع از ملت های منطقه از جمله مردم فلسطین، لبنان، سوریه، عراق و یمن را ستوده و از آحاد ملت شریف ایران، رهبران و دولتمردان کشورمان قدردانی کردند.

فعالان نهادهای مدنی همچنین جمهوری اسلامی ایران را الگوهای موفق توسعه اقتصادی وعلمی قلمداد کرده و تاکید کردند ایران اسلامی با هدایت و رهبری حکیمانه آیت الله خامنه ای، و همت و تلاش جوانان ایرانی توانست در جایگاه بالایی قرار گرفته است، و با رویکرد مقاومتی توانست دیوار تحریم ها را شکسته و بر تمام چالش ها فائق آید.

در این نشست نمایندگانی از کمیته تربیتی فرهنگی حزب الله، جنبش امل، جوانان حزب ملی گرای سوریه، انجمن جوانان اهل‌سنت المشاریع، شاخه جوانان جنبش توحید اسلامی، شاخه جوانان جنبش الشعب، شاخه جوانان حزب دموکرات لبنان، انجمن دانشجویی بیت المقدس (وابسته به جنبش جهاد اسلامی)، انجمن اسلامی دانشجوایان وابسته به جنبش حماس، انجمن جوانان پیشرو(جبهه خلق برای آزادی فلسطین – فرماندهی کل)، انجمن جوانان پیشرو (وابسته به جبهه دمکرات برای آزدی فلسطین)، و همچنین هیئتی از اتحادیه ملی دانشجویان سوری مقیم لبنان در این نشست حضور داشتند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

تیم‌های برتر گل کوچک محلات استان تهران مشخص شد

به گزارش ایرنا، نخستین دوره مسابقات گل کوچک محلات استان تهران که با عنوان جام …