وداع با محمدرحیم اخوت؛ مردی که تکیه‌گاه نویسندگان اصفهان بود


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد رحیم اخوت زاده دهم آذر ۱۳۲۴ نویسنده و منتقد ادبی بود که امروز (شنبه ۲۳ بهمن‌ماه) بعد از تحمل مدتی فراموشی، در اثر کهولت سن و عواقب آن از دنیا رفت. بر اساس  اعلام خانواده‌اش پیکر او امروز در باغ رضوان اصفهان تشییع و به خاک سپرده شد.

او از جمله نویسندگانی است که خیلی دیر به فکر چاپ کتاب افتاد و نخستین کتاب وی با عنوان تعلیق در سال ۱۳۷۸ منتشر شد. موفقیت عمده اخوت مدیون رمان نام‌ها و سایه‌ها است که پس از انتشار به مرحله نهایی تمام جوایز ادبی راه یافت و از آن میان برنده دو جایزه یلدا و مهرگان شد.

تعلیق، چهارفصل در بازخوانی شعر، مجموعه داستان نیمه سرگردان ما، مجموعه داستان باقی‌مانده‌ها، نام‌ها و سایه‌ها، خورشید، مشکل آقای فطانت، نمی‌شود، تماشا، مجموعه داستان‌های کوتاه پاییز بود، ترجمه کتاب شکارچی خرگوش با همکاری حمید فرازنده، از جمله کتاب‌هایی است که توسط محمدرحیم اخوت منتشر شده است.

ضیاء موحد که سال‌ها دوست محمدرحیم اخوت بوده است در پی‌ درگذشت این نویسنده، گفت: امروز خبر درگذشت محمدرحیم اخوت را شنیدم. شاید با توجه به شرایط فعلی و اطلاع از شرایط روحی افراد این خبرها خیلی عادی تلقی شود ولی واقعا عادی نیستند. آقای اخوت سال‌ها تکیه‌گاه نویسندگان و شاعران اصفهان بود.

موحد افزود: البته جزء اصحاب جُنگ اصفهان نبود و خودش هم از این بابت تاسف می‌خورد برای این‌که مشغول فعالیت‌های دیگری بود و وقتی‌که استعداد نویسندگی را در خودش کشف کرد، کارهایی که آفرید بسیار کارهای درخشانی بودند.

موحد اظهار داشت: نثر بسیار پاکیزه‌ و بصیرت بسیار خوبی نسبت به شعر داشت. من هر زمان اصفهان می‌رفتم در واقع یکی از دلخوشی‌هایم حضور محمدرحیم اخوت بود، زمانی احمد میرعلایی بود و بعد از میرعلایی، محمدرحیم اخوت بود و من به او تلفن می‌کردم و همدیگر را می‌دیدیم. در هر صورت روحش شاد و امیدوارم اصحاب قلم سلامت باشند و از این اتفاقات کمتر بشنویم.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

ترکیب پرسپولیس مقابل ملوان مشخص شد

تهران- ایرنا- ترکیب تیم فوتبال پرسپولیس برای تقابل با ملوان بندرانزلی مشخص شد. منبع