توافق ژاپن و استرالیا برای بازنگری در همکاری های امنیتی

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه ژاپنی کیودونیوز، این توافق در رویارویی با آنچه که “تحرکات نظامی فزاینده چین” عنوان شد، حاصل شده است.

این توافق بین ژاپن و استرالیا درحالی به دست آمده است که دو مقام مزبور در حاشیه نشست گروه «کواد» در ملبورن استرالیا دیدار کردند. این گروه همچنین متشکل از آمریکا و هند است و چهار کشور در جریان اجلاس کواد بر تعهد خود نسبت به تحقق منطقه آزاد و باز هند – اقیانوس آرام تاکید کردند.

بیانیه ۲۰۰۷ پیرامون محور تقویت همکاری دو کشور ژاپن و استرالیا برای مقابله با برنامه های تسلیحاتی کره شمالی و دیگر موضوعات منطقه ای از جمله تروریسم می چرخد.

«فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاپن و «اسکات موریسون» همتای استرالیایی وی ماه گذشته میلادی در مذاکراتی آنلاین درمورد بازنگری اولیه این بیانیه توافق کردند.

همچنین وزرای امور خارجه دو کشور بر تلاش ها به منظور تکمیل رویه های داخلی مورد نیاز برای اجرای توافقنامه دسترسی متقابل تاکید ورزیدند. این توافقنامه در نشست مجازی سران دو کشور در ماه ژانویه (دی) منعقد شد و هدف از آن تسهیل رزمایش های مشترک و تقویت همکاری های امنیتی است.

توافقنامه دسترسی متقابل (RAA)، راه را برای نظامیان دو کشور به منظور افزایش آموزش های مشترک و میزبانی از نیروهای یکدیگر باز می کند. به گفته موریسون، این توافقنامه، فصل جدیدی در سطح همکاری دفاعی خواهد گشود.

توافقنامه دسترسی متقابل، دومین توافقنامه دفاعی مهم است که ژاپن با کشوری دیگر منعقد کرده و آن آمریکاست.
براساس این توافق، نیروهای ژاپنی و استرالیایی تعداد، مقیاس و شدت تمرین های مشترک و فعالیت های آموزشی همچون سوختگیری هوا به هوا را افزایش خواهند داد.
این نگرانی وجود داشت که نظامیان استرالیایی درصورت ارتکاب جرمی سنگین حین اعزام به ژاپن، مشمول حکم اعدام در ژاپن قرار گیرند، اما این توافق پیش بینی می کند که دو کشور به صورت موردی در مورد موضوعات این چنینی با هم مشورت و رایزنی کنند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

حقوق بشری که خون بی گناهان در غزه را نادیده گرفت

تهران – ایرنا – امسال در حالی ۱۰ دسامبر (روز جهانی حقوق بشر) را پشت …