جشن میلاد امام جواد(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد


سخنران مذهبی این آیین روز شنبه در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی گفت: امام جواد(ع) ویژگی‌های برجسته ای داشتند و داستان امامت از امام جواد به بعد حساس‌تر می‌شود چرا که جوادالائمه (ع) اولین امامی بود که در سن هشت سالگی به مقام امامت نایل شدند و همچنین پس از شهادت ایشان فرزندشان امام هادی(ع) نیز در سن هشت سالگی به امامت رسیدند.

حجت الاسلام مرتضی دهشت افزود: از ابتدای امامت ائمه اطهار تا امامت امام زمان(عج) در دوران نزدیک به امام عصر جز این دو امام بزرگوار امامی در هشت سالگی به امامت نائل نشدند که علت این امر به عنوان نشانه‌های ظهور ولی عصر(عج) برای زمینه سازی، ایجاد بستر فکری و آماده سازی مردم و مهیا کردن زیرساخت‌های ظهور امام زمان(ع) عنوان شده است.

وی ادامه داد: این زمینه سازی بسیار مهم است و اگر کسی بر داستان امامت در هشت سالگی ایراد و اشکالی بگیرد قرآن با بیان داستان حضرت مریم(س) و به پیامبری رسیدن حضرت مسیح(ع) در گهواره به آن پاسخ می‌دهد که این داستان‌های قرآنی راهی برای جلوگیری از انکار منکران در این امور است.

این کارشناس مذهبی در خصوص نام امام جواد(ع) گفت: جواد به معنی سخاوت و بخشندگی و چیزی که سریع عبور می کند یعنی سریع گذشتن و سریع اجابت کردن است که این نام یکی از اسامی و صفات خداوند است و خداوند نیز مرکز مرکز جود عالم است یعنی خیلی سریع عنایت و اجابت می‌کند.

دهشت افزود: در بین ائمه (ع) امام جواد(ع) به خاطر سریع الاجابت بودن به این نام معروف هستند چرا که امام رضا(ع) نیز در این خصوص می فرمایند که اگر حاجتی دارید به پسرم امام جواد(ع) بگویید تا مستجاب کند.

شعرخوانی، سرودخوانی و مدیحه سرایی از جمله برنامه‌های مراسم جشن میلاد جوادالائمه(ع) بود.

محمد بن علی بن موسی مشهور به امام جواد و امام محمدِ تقی (۱۹۵-۲۲۰ق) امام نهم شیعیان است. کنیه او ابوجعفر ثانی است و ملقب به جواد و ابن الرضا بود. ملقب شدن ایشان به جواد را به دلیل کثرت بخشش و احسان ایشان دانسته‌اند.

امام جواد ۱۷ سال امامت کرد که با حکومت مأمون و معتصم عباسی همزمان بود. براساس نقل بیشتر منابع، امام جواد(ع) در آخر ذی‌القعده سال ۲۲۰ق در ۲۵ سالگی مسموم و به شهادت رسید. در میان امامان شیعه، وی جوان‌ترین امام در هنگام شهادت بوده است. او در کنار جدش موسی بن جعفر(ع) در مقبره قریش در کاظمین به خاک سپرده شد.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

چگونه به گرگان برویم؟ – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، گرگان با تاریخ کهن، فرهنگ و معماری زیبا، مناظر طبیعی …