انتخابات ریاست جمهوری زود هنگام در ترکمنستان برگزار می شود؛ احتمال نشستن پسر روی صندلی پدر

به گزارش روز شنبه ایرنا از «رویترز»، پس از اشاره «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهوری ترکمنستان به تصمیم برای استعفا از مقام خود، یکی از مقام های رسمی  کمیسیون انتخابات ریاست جمهوری ترکمنستان در گفت و گو با خبرنگاران از برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری  در تاریخ  ۱۲ مارس ( ۲۱ اسفند) خبر داد. 

«قربانقلی بردی‌محمداف» ۶۴ ساله از سال ۲۰۰۶ بدون هیچ مخالفی در این کشور ثروتمند آسیای میانه، قدرت را در دست داشته است. وی پس  از مرگ رهبر پیشین «صفر مراد نیازاف» معروف به «ترکمن باشی»، بر صندلی ریاست جمهوری ترکمنستان نشست.
 بردی محمداف، در گذشته مقام های معاونت ریاست جمهوری و وزارت بهداشت را نیز عهده دار بوده است.

به نظر می رسد «سردار بردی‌محمداف»پسر ۴۰ ساله رئیس جمهوری که معاون نخست وزیر این کشور است، به عنوان رئیس جمهوری آینده معرفی شود. وی که همزمان سخنگوی پارلمان نیز می باشد تا پایان سال ۲۰۲۴، به پایان دوره اش خواهد رسید. 

در سخنرانی که روز گذشته توسط رئیس جمهوری ترکمنستان در پارلمان این کشور انجام شد، وی از تصمیم گیری سختی سخن گفت که رسیدن زمان کناره گیری از منصب و سپردن کشور به جوانان بود. 

به گزارش این رسانه، ترفیع های بسیاری که به عنوان یک دیپلمات، سپس عضو پارلمان و بعدتر فرمانداری و معاون نخست وزیر از سوی رئیس جمهوری برای پسرش ترتیب داده شد، گمانه زنی ها را به سویی می برد که «قربانقلی بردی‌محمداف» پسر خود را به عنوان جانشین و رئیس جمهور بعدی کشور معرفی خواهد کرد. 

ترکمنستان مانند بسیاری دیگر از کشورها قوانین و مقررات ویژه ای برای برگزاری انتخابات مجلس، ریاست جمهوری، نمایندگان شوراهای محلی و همچنین نمایندگان مجلس مصلحت خلق دارد.

بر اساس قانون اساسی ترکمنستان که برای اولین بار در ماه مه ۱۹۹۲ میلادی تصویب شد و در نشست هجدهم (دی ۱۳۸۶) مجلس مصلحت خلق بازنگری شد، در نهایت یک فصل به قانون انتخابات و برگزاری همه پرسی در این کشور اضافه شد. گفتنی است اصلاحات صورت گرفته درخصوص ماده ۶۰ قانون اساسی ترکمنستان در زمینه چگونگی تعیین کفالت ریاست جمهوری پس از درگذشت رییس جمهوری در این کشور انجام شده است.

 براساس این اصلاحات در حقیقت نحوه برگزاری انتخابات به عهده کمیسیون مرکزی انتخابات ترکمنستان است. به موجب قانون اساسی این کشور، اعضای نمایندگان مجلس مصلحت خلق ترکمنستان در تعیین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نقش مهمی را بر عهده دارند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

بمباران بی‌حاصل غزه تکرار یک رویکرد تاریخی ناکام

بمباران بی‌حاصل غزه تکرار یک رویکرد تاریخی ناکام – مشرق نیوز قیمت‌های پیشنهادی امروز قیمت‌های …