نظرسنجی انتخاباتی فرانسه؛ «زمور» در یک قدمی رقبا/ مکرون در صدر

به گزارش ایرنا،  امروز ( شنبه/ ۲۳ بهمن) در رسانه‌های فرانسوی نتایج ۲ نظرسنجی منتشر شد که کمابیش وضعیت یکسانی از رقیبان حضور در الیزه را به نمایش می گذارد. در هر دو نظرسنجی مکرون پیشتاز است در حالی که هنوز نامزدی خود را برای حضور در انتخابات به شکل رسمی اعلام نکرده است.

نظرسنجی یک موسسه فرانسوی (BVA/Orange) به سفارش رادیوتلویزیون لوکزامبورگ (RTL)، نشان می دهد که زمور تنها نامزدی است که در نظرسنجی ها پیشرفت داشته و به ۱۴درصد بخت پیروزی رسیده است. این نظرسنجی محبوبیت «مارین لو پن» را با ۱۷ درصد بالاترین در میان احزاب راستگرا نشان می دهد.

نظرسنجی دیگری به سفارش روزنامه «لو موند» فرانسه، از تنزل یک درصدی بخت پیروزی مکرون در انتخابات و رسیدن آن به ۲۴ درصد حکایت دارد.

این نظرسنجی هم جایگاه زمور را بسیار نزدیک به رقبای هم سوی خود در احزاب راستگرای دیگر نزدیک نشان می دهد اما جایگاه نخست در میان رقبای این احزاب از آن «والری پکرس» جمهوری خواه با ۱۵.۵ درصد بخت پیروزی است. لو پن و زمور هر کدام با ۱۵ و ۱۴.۵ درصد در جایگاه بعدی قرار می‌گیرند.

این نظرسنجی بخت پیروزی «ژان لوک ملانشون» از احزاب چپگرا را ۹ درصد نشان می دهد. «یانیک ژادو» از حزب سبز و طرفدار محیط زیست با ۷ درصد، «کریستیان توبیرا» وزیر اسبق دادگستری با ۵ درصد، «فابیان روسل» از حزب کمونیست با ۳.۵ درصد و «آن ایدالگو» شهردار پاریس با ۲.۵ درصد در جایگاه های بعدی در این نظرسنجی قرار دارند.

به گزارش ایرنا،  مکرون که سکوتش در مورد اعلام رسمی نامزدی در انتخابات ۲۰۲۲ این کشور تردیدهایی را ایجاد کرده، در تازه ترین اظهار نظر اعلام کرد: این کار را در زمان مقتضی انجام می‌دهد.

اولین دور انتخابات ریاست جمهوری۲۰۲۲ فرانسه در۱۰ آوریل ۲۰۲۲میلادی  (۲۱ فروردین ۱۴۰۱) برگزار می‌شود. دومین دور انتخابات بین دو نامزد برتر نیز در ۲۴ آوریل (۴ اردیبهشت) برگزار خواهد شد.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

فرش‌آرای مشهد فصل جدید را با شکست مقابل گیتی پسند آغاز کرد

به گزارش ایرنا، تیم فوتسال فرش‌آرا در هفته نخست مسابقات لیگ برتر عصر جمعه در …