یک کامیون علوفه برای آهوان زنجان اهدا شد


عابس لطفی روز شنبه، با بیان این مطلب به خبرنگاران با اشاره به اینکه این اقدام با تاسی از امام مهربانی ها، امام رضا (ع) در راستای حمایت از آهوان دشت سهرین زنجان انجام شده است، افزود: این فرد خَیر با هدف تامین بخشی از علوفه زمستانی تنها بازماندگان آهوان شمالغرب کشور یک کامیون ۱۰ چرخ علوفه، اهدا کرد که این میزان علوفه، تحویل پاسگاه محیط بانی شد.

رییس اداره آموزش و مشارکت های مردمی حفاظت محیط زیست استان زنجان، ضمن تقدیر از نیت و عمل خداپسندانه این خیر، اظهارداشت: امیدواریم این اعمال نیک و خدا پسندانه، در بین اقشار مختلف جامعه، تسری پیدا کرده و به یک سنت حسنه تبدیل شود.

دشت سهرین منطقه حفاظت شده سرخ آباد با دامنه ارتفاعی ۵۰۰ تا ۲ هزارو ۹۰۰ متر، بارندگی و دمای متوسط سالیانه به ترتیب ۵۰۰ میلیمتر و ۱۱ درجه سانتیگراد، منطقه را دارای اقلیم های نیمه خشک مدیترانه ای معتدل کرده که زیستگاهی مناسب و با ارزشی نیز برای آهوان زنجان شده است و ارس، گردو، سیاه تلو، زالزالک، انار وحشی، داغداغان، زرشک، زیتون، گون، آویشن، درمنه، کلاه میرحسن، چوبک، لاله، مرزه و ثعلب از جمله گونه های گیاهی منطقه هستند.
آهو، پلنگ، پازن، گراز، خرس قهوه ای، سمورسنگی، سنجاب زمینی، رودک، کبک دری، هوبره، عقاب، شاهین، دال، غاز خاکستری، خوتکا، لک لک سفید، باکلان، افعی البرزی، افعی شاخدارایرانی، افعی زنجانی و ماهیانی نظیر کپور، سیم و اسبله از جمله جانورانی هستند که در این منطقه زیست می‌کنند.

در منطقه حفاظت شده فیله خاصه نیز گونه های جانوری ازجمله آهوی ایرانی، گراز، پرندگانی چون کبک، باقرقره، انواع پرندگان شکاری، آبزی و کنار آبزیی مهاجر زمستانی و انواع خزندگان در این منطقه وجود دارد.

بر اساس سرشماری سال ۹۲ قریب یک هزار و ۵۰۰ راس آهو در دشت سهرین و منطقه شکار ممنوع فیله خاصه زیست می کردند که در سال ۹۳ با کاهش ۱۴ درصدی مواجه شد، در سال ۹۴ با کاهش ۱۰ درصدی به یک هزارو ۲۴۶ راس رسید و سال ۹۵ نیز یک هزارو ۸۲ راس در این مناطق سرشماری شد.

طی سال های ۹۶، ۹۷، ۹۸ و ۹۹ نیز به ترتیب تعداد یک هزارو ۱۰۵ راس، یک هزارو ۲۷۷ راس، یک هزارو ۴۰۰ و یک هزار و ۳۶۰ راس آهو از سوی محیط‌بانان و کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان در این ۲ منطقه مشاهده و سرشماری شدند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

تاثیر دیجیتال مارکتینگ بر اقتصاد کسب و کارها – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، در دنیای امروز که فناوری‌های دیجیتال به سرعت در حال …