سفیر ایران: تهران همواره برای حل بحران‌ها معتقد به دیپلماسی و مذاکره است


به گزارش بامداد شنبه ایرنا، رشید حسن پور سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلگراد به مناسبت چهل و سومین سالگرد انقلاب اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری دولتی صربستان « تانیوگ» گفت: ۴۳ سال پیش انقلاب اسلامی ایران ملهم از ارزش‌ها و آموزه‌های اسلامی به پیروزی رسید.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلگراد در مصاحبه اختصاصی با تانیوگ با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران قوت و انرژی خود را از مردم می‌گیرد و مردم محور هستند، افزود: گفتمان اصلی انقلاب اسلامی ایران را استقلال، آزادی و مردم سالاری دینی تشکیل می‌دهد.

وی در این مصاحبه تصریح کرد: انقلاب اسلامی کماکان الهام بخش آزادی، اخلاق، عقلانیت، معنویت، عدالت، صلح و ثبات عادلانه و پایدار، استقلال، نفی سلطه و ظلم و مدافع حقوق ملت‌ها است. این ارزشها در انقلاب اسلامی ایران نهادینه شده‌اند.

حسن پور در ادامه گفت: ملت بزرگ و مسلمان ایران در طول ۴۳ سال به ویژه در روز پیروزی انقلاب اسلامی اعتقاد و پایبندی خود را به اهداف و آرمان‌های انقلاب به نمایش می گذارند. جمهوری اسلامی ایران در طول این مدت در عرصه‌های مختلف، موفقیت‌ها و دستاوردهای بزرگ و چشم گیری را تجربه کرده است.

وی در بخش دیگری از گفت وگوی خود با خبرگزاری دولتی صربستان به مذاکرات وین اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره به ویژه در جریان مذاکرات هسته‌ای با جدیت و حسن نیت نشان داده که به دیپلماسی و مذاکرات برای حل اختلاف و بحران‌ها معتقد و پایبند بوده و برای گفت وگو و راه حل‌های سیاسی و مسالمت آمیز اولویت قائل است.

سفیر ایران؛ توازن، دیپلماسی پویا، تعامل هوشمند، احترام متقابل، برابری، احساس مسئولیت، عمل به تعهدات و حمایت از صلح، ثبات و امنیت عادلانه را راهنمای سیاست خارجی و توسعه روابط بین المللی جمهوری اسلامی ایران خواند.

حسن پور اظهار کرد: در مذاکرات وین مشغول انجام گفت وگوهای جدی و منسجم برای دستیابی به توافق خوب و ماندگار هستیم. امیدواریم توافق خوب با همکاری و جدیت طرف‌های درگیر حاصل شود و جهانیان در پرتو عمل به تعهدات پذیرفته شده و رفع موثر تحریم‌ها و تهدیدات از منافع آن بهره‌مند شوند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از این مصاحبه به روابط دوستانه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان اشاره کرد و با توجه به سفر «آلکساندر ووچیچ» رئیس جمهور صربستان که در دستور کار قرار دارد و هنوز نهایی نشده است، گفت: در سفر آینده ووچیچ به تهران ۱۰ موافقت‌نامه برای امضا و رونمایی یادبود «نیکولا تسلا » فیزیکدان و مخترع صرب انجام خواهد شد.

حسن پور در ادامه به اهمیت صربستان در منطقه بالکان برای کشورمان و تلاش برای تقویت روابط و همکاری‌ها بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان در تمامی حوزه ها اشاره کرد و با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره از تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و عدم مداخله در امور کشورها حمایت کرده است، افزود که صلح و امنیت و ثبات تنها با حفظ این اصول محقق می‌شوند.

بنا به اظهارات سفیر ایران در بلگراد؛ صربستان اگرچه گاهی شنیده می‌شود کشور کوچکی است، اما ظرفیت‌های زیادی دارد، همیشه می‌گویم وسعت یک کشور به تعداد جمعیت و مساحت آن بستگی ندارد، بلکه به فرهنگ و آزادی عقیده‌ای که در آن کشور وجود دارد، بستگی دارد.

وی در ادامه به همکاری های ایران و صربستان که در حال تقویت است از جمله در زمینه کشاورزی اشاره کرد و گفت: همکاری ما در این زمینه در حال گسترش است. ما بذرهای ذرت، جو، گندم، سویا، چغندر روغن را از صربستان وارد می‌کنیم و می‌خواهیم این محدوده را به بیش از ۲۰ گونه مختلف گسترش دهیم.‌

وی همچنین بر امکانات ایران در نفت، گاز و مشتقات پتروشیمی تاکید کرد و گفت که می‌توانیم در این زمینه به مبادله صدها میلیون دلاری دست یابیم.

حسن پور در ادامه به همکاری‌های خوب فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و صربستان اشاره کرد و افزود: هیچ محدودیتی بین دو کشور در این حوزه وجود ندارد. بیستمین جشنواره فیلم‌های ایرانی در بلگراد در حال اجرا است.

وی همچنین به برپایی بنای یادبود عمر خیام در صربستان به عنوان یکی از تأثیرگذارترین متفکران قرون وسطی، فیلسوف، ریاضیدان، منجم و شاعر ایرانی اشاره کرد که در آینده نزدیک انجام خواهد شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان با اغتنام از این فرصت، روز ملی صربستان را که به زودی (۲۶ بهمن) خواهد بود به ملت و دولت صربستان تبریک گفت.

مصاحبه سفیر ایران با خبرگزاری رسمی جمهوری صربستان در رسانه های مطبوعاتی، تصویری- شنوایی و شبکه‌های اجتماعی صربستان و منطقه بازتاب گسترده ای داشته است.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

حمله به حمدالله با «شلاق»/ قوانین رفتار تماشاگران سعودی بازنگری می‌شود+ فیلم

تهران- ایرنا- فدراسیون فوتبال عربستان پس از حادثه‌ فینال سوپرجام بین الهلال و الاتحاد و …