گفت‌وگوی بلینکن با همتای اوکراینی در میانه فضاسازی‌ها علیه روسیه


آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا که در استرالیا به سر می برد، همزمان با تشدید تنش‌ها میان واشنگتن و مسکو با دیمیترو کولبا وزیر امور خارجه اوکراین تلفنی گفت‌وگو کرد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد بلینکن مجددا بر حمایت قوی آمریکا از اوکراین در مواجهه با تهدید فزاینده تهاجم احتمالی روسیه تاکید کرد.

 وی افزود: وزیر امور خارجه آمریکا  تاکید کرد که هرگونه تجاوز روسیه به اوکراین با عواقب سریع، شدید و متحد مواجه خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد بلینکن درباره تلاش‌های جهانی برای تشویق کاهش تنش و تقویت اقدامات دفاعی و بازدارندگی در برابر استقرار بی‌دلیل و مستمر نیروها و تجهیزات روسیه در اوکراین و اطراف مرزهای این کشور (به همتای اوکراینی خود) توضیح داد.

 بلینکن همچنین ادعا کرد آمریکا از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین به صورت پایدار و استوار حمایت می کند.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا ادعا کرد در موقعیتی هستیم که اگر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تصمیم بگیرد، حمله به اوکراین در هر زمانی می تواند اتفاق بیفتد.

مشاور امنیت ملی دولت بایدن روز جمعه به وقت محلی در نشستی خبری ادعا کرد طبق ارزیابی های ما این حمله می تواند در طول بازی‌های المپیک زمستانی پکن رخ دهد.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته از آمریکایی‌های ساکن اوکراین خواست تا این کشور را ترک کنند و امروز نیز آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور در ملبورن استرالیا به سر می‌برد،ادعا کرد که حمله روسیه به اوکراین ممکن است پیش از خاتمه بازی‌های المپیک زمستانی پکن (ظرف چند روز آینده) انجام شود.

مشاور امنیت ملی آمریکا اظهار داشت: می خواهم صریح بگویم، هر آمریکایی در اوکراین باید هر چه زودتر ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده این کشور را ترک کند. بدیهی است که نمی توانیم آینده را پیش بینی کنیم.

سالیوان با بیان اینکه ما دقیقا نمی دانیم که قرار است چه اتفاقی بیفتد، ادعا کرد اما اکنون خطر به اندازه کافی زیاد است و تهدید به اندازه کافی فوری است.

مشاور امنیت ملی دولت بایدن مدعی شد اگر حمله روسیه به اوکراین انجام شود، احتمالا با بمباران هوایی و حملات موشکی آغاز خواهد شد که به وضوح می تواند غیرنظامیان را بدون توجه به ملیت آنها بکشد. تهاجم بعدی شامل یورش یک نیروی عظیم زمینی خواهد بود.

تارنمای بلومبرگ به نقل از مقامات آگاه مدعی شد که اقدامات روسیه می تواند شامل ایجاد یک اقدام تحریک آمیز در منطقه دونباس یا حمله به کی یف پایتخت این کشور باشد. هر اقدامی از سوی روسیه می تواند از روز سه‌شنبه آغاز شود.

غرب به ویژه آمریکا، به ادعاهایی مبنی بر تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین که در دستور کارش قرار داده اند، شدت بخشیده اند. مسکو ادعای داشتن برنامه ای برای حمله به اوکراین را رد می کند.

https://www.state.gov/secretary-blinkens-call-with-ukrainian-foreign-minister-kuleba-۶/


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

توقف استقلال در انزلی در شب صعود فوتبال ساحلی ایران به نیمه‌نهایی جام جهانی

تهران- ایرنا- بسته ورزشی ایرنا در سومین روز اسفندماه به صعود ملی پوشان فوتبال ساحلی …