درخواست دیپلمات‌های اتحادیه اروپا برای ترک خاک اوکراین


به گزارش بامداد شنبه ایرنا از تارنمای پولیتیکو، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام این خبر افزود: در حال حاضر به کارکنان غیر ضروری این فرصت داده شده است تا از خارج از کشور اوکراین دور کاری کنند.

استانو همچنین با بیان اینکه اتحادیه اروپا از دیپلمات‌های غیر ضروری می‌خواهد که کیف را ترک کنند، تاکید کرد: اما این پیام به کارکنان در کیف به منزله تخلیه نیست و ما در حال تخلیه نیستیم.

همچنین متی مااسیکاس سفیر اتحادیه اروپا در اوکراین هم روز جمعه با ارسال پیامی به دیپلمات های حاضر در این کشور از آنها خواست که در اسرع وقت آنجا را ترک کنند.

در متن پیام مااسیکاس آمده است: پس از تبادل نظر با دفتر مرکزی در بروکسل، من از همه همکاران خارجی به استثنای کارکنان ضروری خواستم تا در اسرع وقت اوکراین را ترک کنند و از خارج از این کشور دوری کار کنند.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که در چند ساعت گذشته برخی از کشورها مانند آمریکا، ژاپن، انگلیس، دانمارک و نروژ هم از شهروندان خود خواستند که فورا اوکراین را ترک کنند.

پیشتر تارنمای بلومبرگ به نقل از مقامات آگاه مدعی شد که اقدامات روسیه می تواند شامل ایجاد یک اقدام تحریک آمیز در منطقه دونباس یا حمله به کی یف پایتخت این کشور باشد. هر اقدامی از سوی روسیه می تواند از روز سه‌شنبه آغاز شود.

این رسانه آمریکایی در ادامه به نقل از این مقامات آگاه نوشت که آمریکا نمی داند که آیا پوتین تصمیم به اجرای چنین طرح‌هایی گرفته است یا خیر. به گفته آنها، علاوه بر این، آمریکا  شواهد لازم در حمایت از ارزیابی های خود را به اشتراک نگذاشته است.

به گفته بسیاری از مقامات آگاه، آمریکا روز جمعه ارزیابی خود را با متحدان کلیدی این کشور در میان گذاشت. روز جمعه، چندین کشور برای خروج کارکنان سفارت خود از کی یف اقدام کردند و همچنین به شهروندان خود توصیه کردند از سفر به اوکراین اجتناب کنند و در صورت امکان این کشور را ترک کنند.

بلومبرگ نوشت پاییز گذشته، آمریکا به متحدان خود گفت که روسیه برنامه‌هایی برای استقرار نیرو و قابلیت‌های نظامی در نزدیکی مرزهای اوکراین دارد. این ارزیابی اکنون  محقق شده است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز گذشته از آمریکایی‌های ساکن اوکراین خواست تا این کشور را ترک کنند و امروز نیز آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور در ملبورن استرالیا به سر می‌برد، ادعا کرد که حمله روسیه به اوکراین ممکن است پیش از خاتمه بازی‌های المپیک زمستانی پکن (ظرف چند روز آینده) انجام شود.

مشاور امنیت ملی آمریکا اظهار کرد: می‌خواهم صریح بگویم، هر آمریکایی در اوکراین باید هر چه زودتر ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده این کشور را ترک کند. بدیهی است که نمی توانیم آینده را پیش بینی کنیم.

سالیوان با بیان اینکه ما دقیقا نمی دانیم که قرار است چه اتفاقی بیفتد، ادعا کرد اما اکنون خطر به اندازه کافی زیاد است و تهدید به اندازه کافی فوری است.

مشاور امنیت ملی دولت بایدن مدعی شد اگر حمله روسیه به اوکراین انجام شود، احتمالا با بمباران هوایی و حملات موشکی آغاز خواهد شد که به وضوح می تواند غیرنظامیان را بدون توجه به ملیت آنها بکشد. تهاجم بعدی شامل یورش یک نیروی عظیم زمینی خواهد بود.

غرب به ویژه آمریکا، به ادعاهایی مبنی بر تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین که در دستور کارش قرار داده اند، شدت بخشیده اند. اخیرا دو روزنامه آمریکایی به نقل از مقامات اطلاعاتی این کشور با انتشار گزارش‌هایی ادعا کردند که روسیه طرحی را ایجاد کرده است تا برای حمله به اوکراین بهانه تراشی کند.

کارشناسان معتقدند که کاخ سفید با کمک متحدان اروپایی، به دنبال ضربه زدن به روسیه هستند و مساله اوکراین را بهانه و دستاویز قرار داده‌اند.

در ماه‌های اخیر نیز به دلیل ادعای غرب درباره صف‌آرایی نظامی روسیه در مرزهای اوکراین، روابط ناتو با روسیه دچار تنش شده است.

منطقه دونباس با ساکنان روس تبار در شرق اوکراین واقع شده است و از سال ۲۰۱۴ میلادی روس‌های این منطقه دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوگانسک تاسیس کرده و دولت‌های محلی مستقل از دولت اوکراین تشکیل داده‌اند.

روسیه بارها خواستار مذاکره دولت اوکراین با نمایندگان این دو منطقه برای دستیابی به توافق و حل و فصل اختلافات شده است اما کی یف مسکو را به حمایت و تشویق جدایی طلبان متهم و مذاکره با نمایندگان این مناطق را رد می‌کند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

شکار دوباره همای سعادت، این بار در میان برف – تابناک

تعداد بازدید : 0 هُما، مرغ استخوان‌خوار یا کرکس ریش‌دار | Gypaetus barbatus موجودی است …