مقام روس: روابط مسکو – تهران روز به روز در حال افزایش است


به گزارش ایرنا مارگولوف در این مراسم که جمعه به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد با اشاره به سه دور مکالمه تلفنی روسای جمهور دو کشور در هفته‌ها و ماه‌های اخیر و همچنین دیدار اخیر آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین اظهار امیدواری کرد که نتایج مذاکرات دو رئیس جمهور به تقویت روابط تهران – مسکو در حوزه‌های مختلف بیانجامد.  

وی افزود: وزیران خارجه ایران و روسیه دائم در تماس هستند و در باره مسائل منطقه داخلی و جهانی تبادل نظر دارند. همکاری‌های پارلمانی دو کشور نیز قابل توجه است.  

این مقام روس یکی از اولویت‌های دو کشور را گسترش همکاری‌های تجاری دانست و گفت به رغم تحریم‌ها و همه گیری کرونا، تبادلات تجاری دو طرف در سال ۲۰۲۱ به بیش از چهار میلیارد دلار رسید.  

وی تصریح کرد، ما در زمینه‌های انرژی و حمل نقل طرح‌هایی مهمی داریم.

این دیپلمات روس افزود: قراداد موقت تجاری ایران و اوراسیا در حال تبدیل شدن به قرارداد تمام عیار و دائم است و دو طرف از منافع بسیار زیاد آن بهره‌مند خواهند شد.  

مارگولوف گفت: پایه‌های حقوقی میان دو کشور در حال تکامل و موافقتنامه فرهنگی نیز در حال شکل‌گیری است تا روابط ایران و روسیه در زمینه‌های فرهنگی و هنری به سطح مناسبی ارتقا یابد.  

معاون وزیر امورخارجه فدراسیون روسیه در مورد سند راهبردی درازمدت ایران و روسیه که  درحال تهیه است گفت، این سندی بسیار مهم برای دو کشور خواهد بود که می‌تواند میزان روابط دو جانیه را در حوزه‌های مختلف به سطح بی‌سابقه‌ای افزایش دهد. ا

این مقام روس گفت، دو کشور همچنین در زمینه‌های امنیت منطقه‌ای از جمله افغانستان سوریه، خزر و قفقاز تعاملات بسیار نزدیکی دارند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی (علیه‌السلام) در حسینیه امام خمینی

مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی‌ علیه‌السلام امشب با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی و جمعی از …