شروع احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ۹۱۳ مگاواتی لامرد

به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ آقای علی مسعودی چهارشنبه 22 دی ماه در مراسم امضا تفاهم‌نامه با شرکت فراب عنوان پیمانکار احداث این نیروگاه افزود: با توجه به احداث بزرگترین کارخانه تولید آلومینیوم کشور در منطقه لامرد با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن، نیروگاه سیکل ترکیبی لامرد برای تامین برق این کارخانه در این منطقه احداث خواهد شد.

وی با بیان اینکه این کارخانه برای تولید ۳۰۰ هزارتن آلومینیوم نیازمند ۵۲۰ مگاوات برق است گفت: با توجه به اینکه امکان خاموش کردن کارخانه آلومینیوم وجود ندارد و از سوی کشور با کمبود برق مواجه است، نیروگاه سیکل ترکیبی لامرد با ظرفیت ۹۱۳ مگاوات در این منطقه ساخته خواهد شد.

مدیرعامل شرکت غدیر انرژی لامرد با اشاره به اینکه فردا کلنگ مرحله اول احداث این نیروگاه به زمین زده می‌شود ادامه داد: واحد اول این نیروگاه گازی است و توان تولید ۳۱۵ مگاوات را دارد این واحد در طول ۱۸ ماه ساخته خواهد شد و تا پیش از زمان اوج مصرف تابستان سال ۱۴۰۲ به مدار تولید خواهد آمد.

مسعودی با بیان اینکه به دلیل راه‌اندازی زودهنگام کارخانه آلومینیوم بخشی از برق مصرفی این نیروگاه با نصب یک پست ۲۳۰ به ۴۰۰ ولت و دو ترانس ۶۰۰ مگاولت آمپر تامین شده است ادامه داد: با خروج هر دیگ آلومینیوم ۳.۷ میلیارد تومان به کارخانه خسارت وارد می‌شود که با احتساب ۲۵۸ دیگ موجود در کارخانه این رقم به ۱۰۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید که البته در این شرایط ۶۷ میلیارد تومان نیز خسارت ناشی از عدم النفع خواهد بود.

وی با بیان اینکه برق تولیدی در واحد اول کاملا در کارخانه آلومینیوم مصرف خواهد شد گفت: ۷ ماه پس از ورود واحد اول، واحد دوم نیز به ظرفیت ۳۱۵ مگاوات وارد مدار خواهد شد که مازاد این برق به شبکه سراسری تزریق می‌شود البته نیروگاه سیکل ترکیبی لامرد قادر به تامین برق مورد نیاز صنایع دیگر در منطقه لامرد خواهد بود.

مدیرعامل شرکت غدیر انرژی لامرد گفت: بهره‌وری بخش گازی این نیروگاه ۳۹ درصد و بخش سیکل ترکیبی نیز ۵۹ درصد است که صرفه جویی قابل توجهی در مصرف سوخت خواهد داشت.

مسعودی افزود: در زمان احداث نیروگاه ۳۰۰ نفر مشغول به کار خواهند شد که البته به دلیل راه‌اندازی کارخانه آلومینیوم ۲۰۰۰ نفر نیز در این واحد صنعتی مشغول به کار شده‌اند.

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

کمک گواهی سپرده خاص به بهبود متغیرهای اقتصادی/ تعیین نرخ سود اوراق بر اساس بازدهی پروژه

تهران- ایرنا- معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: گواهی سپرده خاص یکی از ابزارهای سیاست پولی …