قدر دستاوردهای انقلاب را بدانیم


در یادداشتی به قلم مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران که روزنامه همشهری در ۲۱ بهمن منتشر کرده، می‌خوانیم: وقتی در مورد انقلاب اسلامی صحبت می‌کنیم در واقع در مورد یک هژمونی رفتاری در جامعه باید صحبت کنیم. هژمونی رفتاری که انقلاب اسلامی را در سال ۵۷ به پیروزی رساند، تداوم‌بخش آن چیزی است که ما هم‌اکنون داریم می‌بینیم. ایران که یک کشور کاملا وابسته به ابرقدرت‌های غرب و شرق بود، امروز می‌تواند با ۱+۵ بنشیند و با تمام قدرت‌های اقتصادی و سیاسی دنیا مذاکره کند. این مذاکره و این رویکرد هیچ‌چیزی به غیر از توان ایدئولوژیکی و خاستگاه انقلاب که در سال ۵۷ اتفاق افتاد، نبوده است.

در کنار هر انقلابی که به‌وجود می‌آید، ریزش‌ها و رویش‌های خاص خود را دارد، اما ما می‌بینیم که فرزندان امام روح‌الله رویش‌های به‌مراتب قوی‌تر از چیزی که مفسران و تحلیلگران دنیا گمان می‌کردند، بودند. آنها نشان دادند که ایرانی‌ها کارهای خیلی بزرگی می‌توانند انجام دهند. امروز که با هم صحبت می‌کنیم، در حوزه کشاورزی، نانوتکنولوژی، صنایع پزشکی، صنایع نظامی و در مسائل گوناگون جامعه مانند کشتی‌سازی و حتی هواپیمایی سال‌های اخیر پیشرفت‌مان چشمگیر بوده است، به‌گونه‌ای که ما در بسیاری از علوم در میان ۱۰کشور برتر دنیا قرار گرفته‌ایم. اینها دستاوردهایی ارزشمند است و اگر به اندیشه‌های حضرت امام(ره)، شهدای انقلاب، دفاع‌مقدس، مدافعان حرم و شهدای گرانقدری همچون حاج قاسم سلیمانی و پایه‌های اعتقادی و باورها و اهداف توجه و دقت شود، در راستای حفظ این دستاوردها و توسعه و پیشبردشان تلاش خواهیم کرد.

انقلاب اسلامی ایران آرمان‌ها و اهداف والایی دارد. برای به بار نشستن این آرمان‌ها حماسه‌ها و رشادت‌های بسیاری شده و خون‌های پاک زیادی فدا شده است. با همه اینها در شرایط کنونی نیز ملت ایران با هوشیاری و بیداری زیر بیرق ولایت، حافظ این نظام اسلامی و الهی خواهند بود. اگر به‌دست نوشته‌ها و وصیتنامه‌های شهدا بنگریم خواهیم دید که آرزو و دعای آنان مورد اجابت قرار گرفته. این بزرگواران حتی نحوه شهادت خود را از خداوند طلب کرده‌اند و شاهد تشابه شهادت آنان با معصومین و بزرگان دین مبین اسلام بوده‌ایم.

برای همین است که همه ما در هر سمت و رتبه‌ای که باشیم باید ساده‌زیستی و اخلاص شخصیت‌های برجسته‌ای همچون شهید چمران را در اولویت کاری و زندگی خود قرار دهیم و در ازای حفظ و بقای نظام و انقلاب خود را مسئول بدانیم و از این انقلاب به خوبی نگاه‌بانی کنیم.

برای این موضوع نکته مهم اینجاست که باید به سالروز ورود حضرت امام خمینی(ره) و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی که ۴۳سال از آن گذشته به‌گونه‌ای به‌عنوان تاریخی فراموش‌ناشدنی پرداخته شود که بدانیم آن زمان کجا ایستاده بودیم و اکنون کجا ایستاده‌ایم. باید به خوبی برای نسل جدید تبیین شود که آن زمان چه رشادت‌ها و فداکاری‌هایی انجام شد و در زمان جنگ تحمیلی ۸ ساله تجلی پیدا کرد و اکنون می‌تواند همان خصوصیات رفتاری، منش‌ها و همبستگی‌های ما را برای عبور به سلامت از گردنه‌های سخت پیش‌رو یاری کند.

به ثمر نشستن انقلاب اسلامی یک پیروزی بزرگ در دنیای ما بود که براساس تفکر اسلامی شکل گرفت. ان‌شاءالله که قدر دستاوردها را بدانیم و به سادگی از کنار آن نگذریم و تحت‌تأثیر عوامل فریبکارانه دشمن قرار نگیریم. امیدواریم شایستگی آن‌را داشته باشیم که به خوبی از این انقلاب که روزهای پر فراز و نشیب را طی کرده نگاه‌بانی کنیم. ورود حضرت امام(ره) با حضور پرشور مردم گویای این بود که انقلاب با سرعت خاصی به جلو خواهد رفت و این نشانه موفقیت‌های ما بود و موفقیت‌ها را روزبه‌روز پشت سر گذاشتیم و ان‌شاءالله به‌رغم میل باطنی دشمن پیش برویم و قدر آن دستاوردها را بدانیم.

نکته دیگر آنکه انقلاب اسلامی توانسته ایدئولوژی و تفکر آمریکا و اسرائیل را از بین ببرد. آمریکا و اسرائیل امروز به بهانه انرژی هسته‌ای دانشمندان ما را ترور می‌کنند و به‌دنبال توقف در حرکت انقلاب اسلامی هستند.

زمانی ما برای مصارف دارویی و…‌ نیازمند غنی‌سازی‌ ۲۰درصد بودیم اما به ما ندادند و دانشمندان ما توانستند آن را تولید کنند و نیازمان را برطرف کنیم؛ امروز دشمنان بحث انرژی هسته‌ای را ندارند بلکه می‌خواهند جلوی تکامل و جهش علمی ما را بگیرند.

با این وصف، باید تأکید شود که تجمل‌گرایی و اشرافی‌گری با آرمان‌های انقلاب اسلامی همخوانی ندارد و ما را از اهداف انقلاب دور می‌کند. تهاجم فرهنگی حربه‌ بعدی دشمن برای مقابله با ایران اسلامی به‌حساب می‌آید. نتیجه: انقلاب اسلامی را باید سرآغاز تحولات بزرگ و بنیادین در ایران، منطقه، جهان اسلام و جهان غیراسلام دانست. رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام‌خمینی(ره) از انقلاب اسلامی با عناوینی چون «معجزه قرن» و «انفجار نور» یاد کرده و همین کلمات برای توصیف عظمت و بزرگی انقلاب اسلامی کفایت می‌کند.

دهه فجر و فرا رسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت مغتنمی برای بازخوانی انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن در حوزه‌های گوناگون است و اهمیت پرداختن به موضوع دستاوردهای انقلاب اسلامی با فاصله گرفتن از زمان پیروزی انقلاب بیشتر می‌شود. دستاوردهایی که در حوزه شهری هم اندک نیست و روزبه‌روز در حال افزایش است و اکنون مدیریت شهری جدید و شورای ششم هم به آن توجه ویژه دارد.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

محمد فاضلی: برخی فقط انتظار شکست پزشکیان را می‌کشند – تابناک

 به گزارش تابناک، «منتقدان امیدوار واقع‌بین کسانی هستند که به نظاره عملکرد کمیته‌ها نشسته‌اند، امیدوارند …