افزایش شمار مبتلایان بستری کرونا در استان اردبیل به ۲۰۹ نفر


دکتر علی محمدیان اردی روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا و در تشریح آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان اردبیل با اشاره به چهار برابر شدن مجموع بستری مبتلایان به کووید.۱۹ در این استان طی ۱۰ روز گذشته گفت: افزایش شیوع کرونا در این استان نگران کننده است.

وی همچنین از افزایش بیش از سه برابری شمار بستری مبتلایان روزانه کرونا در استان اردبیل نسبت به ۱۰ روز قبل هم خبر داد و افزود: طی شبانه روز گذشته ۴۹ فرد مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان پذیرش و بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین با اشاره به صفر شدن شمار فوتی مبتلایان کرونا طی شبانه روز گذشته در این استان بیان کرد: با صفر شدن دوباره شمار فوتی‌های مبتلایان کرونا، مجموع جان‌باختگان بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل طی ۲ سال گذشته در رقم ۲ هزار و ۶۴۲ نفر باقی ماند.

وی با هشدار نسبت به اوج‌گیری شیوع بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل طی روزهای آینده بیان کرد: آمار مراجعان به مراکز درمانی نشان دهنده شدت شیوع کرونا در سطح استان است.

دکتر محمدیان‌اردی همچنین گفت: هم‌اینک شهرستان‌های اردبیل، بیله‌سوار، خلخال، سرعین، کوثر، گرمی، نمین و نیر در وضعیت زرد، شهرستان پارس‌آباد در وضعیت نارنجی، شهرستان اصلاندوز در وضعیت آبی و شهرستان مشکین‌شهر در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی با اشاره به آغاز شیوع موج ششم کووید.۱۹ در استان اردبیل، از بستری شدن ۳۲ نفر از مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان طی شبانه روز گذشته خبر داد و اظهار کرد: در شبانه‌روز گذشته ۴۸ نفر از مبتلایان بستری در مراکز درمانی این استان نیز پس از بهبودی نسبی و ادامه درمان در منزل ترخیص شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل بر استفاده از ماسک، ایجاد تهویه در فضاهای سرپوشیده و رعایت فاصله اجتماعی و لزوم پرهیز از دورهمی، عادی‌انگاری بیماری کووید.۱۹ و نیز استفاده مستمر از ماسک توسط شهروندان تاکید کرد.

وی اظهار کرد: از ۲۲ بهمن سال گذشته تاکنون ۲ میلیون و ۳۷ هزار و ۳۴۱ دُز واکسن کرونا برای گروه‌های هدف در استان اردبیل تزریق شده است.

دکتر محمدیان‌اردی از تزریق ۲ دُز واکسن برای بیش از ۸۳ درصد جمعیت هدف ساکن در استان اردبیل خبر داد و افزود: تاکنون ۹۲۵ هزار ۹۵۲ دُز واکسن نوبت اول با ۹۲ درصد پوشش و ۸۱۵ هزار و ۸۰۴ دُز واکسن نوبت دوم با پوشش ۸۲ درصد در این استان تزریق شده است.

وی اظهار کرد: تاکنون برای ۲۹۵ هزار و ۵۸۵ نفر از گروه‌های سنی واجد شرایط در استان اردبیل، دُز سوم واکسن کرونا تزریق شده و پوشش دُز سوم در این استان به ۲۶ درصد رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین با اشاره به آغاز تزریق واکسن کرونا برای جمعیت سنی بالای پنج سال ساکن در این استان گفت: امیدواریم با ادامه همین روند، شیوع موج ششم در استان گسترده نباشد.

وی بیان کرد: پس از هشدار در خصوص شیوع سویه جدید اومیکرون ویروس کرونا و بروز موج ششم، همزمان با اختصاص محموله‌های پرتعداد واکسن کرونا و امکان واکسیناسیون بیشتر، استقبال مردمی از واکسیناسیون کرونا در استان اردبیل طی روزهای اخیر افزایش یافته است.

دکتر محمدیان‌اردی تاکید کرد: حتی افرادی که ۲ دُز واکسن کرونا زده‌اند و ۲ هفته از زمان واکسیناسیون آنها گذشته است، باید ماسک زده و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند چون واکسیناسیون باعث پیشگیری از ابتلا نمی‌‍‌شود و تنها در پیشگیری از مرگ و میر موثر است.

وی در ادامه با هشدار به احتمال شیوع گسترده کرونا در استان اردبیل با سویه اومیکرون اظهار کرد: همه شهروندان استفاده از ماسک و تزریق هر سه دُز واکسن کرونا را جدی بگیرند.

به گزارش ایرنا، بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه سال گذشته با ۲۲ فوتی، بیشترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با ۱۸۹ نفر و بالاترین رکورد بستری همزمان مبتلایان نیز با ۸۹۷ نفر در روز ۳۱ مردادماه ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

ماجرای زورگیری تبهکاران مخوف از گردشگران ! – تابناک

اعضای یک باند تبهکارانه که از استان خوزستان به مشهد می آمدند و به طرز …