امکان داخلی‌سازی ۵ میلیارد دلار تجهیزات صنعتی وارداتی/فقط ۴۴ درصد ظرفیت تجهیزات صنعتی ایران فعال است

«امیرعباس اختراعی»  در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، درباره دیدار اخیر تولیدکنندگان با رهبر معظم انقلاب و مباحثی که در آن دیدار مطرح شد، اظهار داشت: در این دیدار معظم‌له ضمن استماع صحبت‌های تولیدکنندگان و صنعتگران، در بیانات خویش به موارد کلیدی و برنامه استراتژیک اشاره کردند و فرمایشاتی داشتند که راهگشا و نقطه عطفی در صنعت تجهیزات صنعتی بود.

وی افزود: ایشان همه مسوولان را به هدایت، نظارت و حمایت از تولید در راستای بهبود فضای کسب و کار، رفع موانع تولید و قوانین دست و پا گیر توصیه کردند.

رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران ابراز امیدواری کرد که این دیدار موجب گشایش در حوزه تولید و صنعت کشور شود.

اختراعی با بیان اینکه در دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی، گزارشی از وضعیت تجهیزات صنعتی ایران و تشکل‌های ماشین‌سازی ارائه شد، گفت: در این صنعت سه‌هزار و ۵۰۰ شرکت فعال در طراحی و ساخت تجهیزات و ماشین آلات صنعتی و خطوط تولید در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، معدن و صنایع غذایی فعال است.

وی تاکید کرد: این صنعت به خاطر شرایط استراتژیک و حضور مهم فعالان و نخبگان کشور و بسترسازی توسعه فناوری اطلاعات بسیار مهم است.

رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران اضافه‌کرد: با توجه به ظرفیت این صنعت، میزان فروش این صنعت سالیانه ۳.۲ میلیارد دلار است، اما متوسط میزان واردات این صنعت به کشورمان ۸ میلیارد دلار است.

وی با اشاره بر اینکه باید جلوی واردات این صنعت به کشور گرفته شود، گفت: اکنون ظرفیت فعال بنگاه‌ها ۴۴ درصد است و با تامین زیرساخت‌ها باید از همه ظرفیت فعال بنگاه‌ها بهره برد که در آن صورت می‌توان از ۵ میلیارد دلار واردات تجهیزات صنعتی جلوگیری کرد.

این فعال اقتصادی خاطرنشان‌کرد: ظرفیت بنگاه‌ها به قدری است که می‌توان بازار کشورهای همسایه را در اختیار گرفت و در همین راستا بسته پیشنهادی و برنامه بلند مدت را ارائه کردیم.

وی، ضابطه‌مندی در واردات، تمرکز بر تصمیم‌سازی‌ها، تدوین قوانین مناسب، برخورد قاطع و سریع با موارد عدم اجرای قوانین، تعادل در عرضه و تقاضا و انتشار گزارش‌های سالیانه از این صنعت را از جمله مهمترین درخواست‌ها در دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی عنوان کرد.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

ممبینی: ارزش حق‌پخش فوتبال ایران ۱۵۰ میلیون دلار است/در گذشته به فیفا اطلاعات غلط می‌دادند

به گزارش ایرنا، هدایت‌الله ممبینی، دبیرکل فدراسیون فوتبال، امشب در یک گفت‌وگوی تلویزیونی درباره برنامه …