ساخت‌وسازهای غیرقانونی در بلوار توس مشهد نگران‌کننده است


مجید طهوریان عسکری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پیش از اینکه پهنه های بلوار توس به سرنوشت شهرک‌هایی چون شهید باهنر و شهید رجایی دچار شوند، باید برای آنها نقشه شهری داشته باشیم و شهرسازی ضابطه‌مند در آن پهنه‌ها شکل گیرد.
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه سرعت رشد ساخت‌وسازهای غیرقانونی در این بلوار بسیار شدید است و ریزدانگی، تراکم جمعیت و کمبود سرانه‌های خدماتی  نتیجه این رشد ناموزون و خلاف ضابطه است.
طهوریان عسکری با تاکید بر لزوم پای کار آمدن دستگاه‌های مختلف و مالکان در این خصوص، گفت: دفتر مطالعات و همچنین سازمان بازآفرینی شهرداری مشهد نیز در این خصوص باید پیش‌قدم شوند و تمهیدات لازم را بی‌اندیشند.

عضو شورای شهر مشهد افزود: غدغه شورای ششم، حاشیه شهر و تلاش در جهت ارتقاء سرانه‌ها و کیفیت زندگی در این پهنه‌هاست اما همزمان با این نگاه و رویکرد، باید با تکیه بر برنامه‌محوری، مانع از گسترش حاشیه شهر شویم.
وی خاطرنشان کرد: یک سوم مساحت شهر مشهد را پهنه‌های حاشیه شهر دربرگرفته و این وسعت چشمگیر، نتیجه بی‌برنامگی نظام مدیریت شهری بوده است.
طهوریان عسکری اضافه کرد: مدیریت کلانشهری همچون مشهد، بدون برنامه ناممکن است و یکی از بهترین و کارآمدترین روش‌ها برای جلوگیری از گسترش حاشیه شهر، برنامه‌محوری است.
یک سوم از جمعیت سه و نیم میلیون نفری کلانشهر مشهد در ۶۶ پهنه در حاشیه شهر سکونت دارند.

سال ۱۳۸۳ منطقه ۱۲ شهرداری مشهد در راستای توسعه این کلانشهر به سوی غرب با محدوده‌ای به وسعت ۲ هزار و ۱۵۴ هکتار و حریم پنج هزار هکتار تاسیس شد و در اردیبهشت ۱۳۹۲ محدوده منفصل توس که در شمال غربی مشهد واقع شده به مساحت سه هزار و ۴۴۸ هکتار به این منطقه ملحق شد.
این منطقه از نظر وسعت مقام نخست را در بین مناطق شهرداری مشهد دارد و حدود ۱۷ درصد مساحت کل این کلانشهر را به خود اختصاص داده است. 


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

معجزه تکیه بر جمهور مردم و اسلام/خوزستان، مظهر ترکیب اراده مردم و ایمان دینی/بارِ کج لیبرال دموکراسی غرب به منزل نخواهد رسید – تابناک

  تابناک _ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از ظهر امروز در …