اجرای طرح شفافیت، دست دلالان را از تاثیرگذاری بر قیمت ها کوتاه می کند


عباس تابش روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پیش از اجرای طرح شفافیت، مسیر تولید تا عرضه کالا به مصرف کننده روشن و مشخص نبود از همین رو افراد می توانستند به آسانی در این مسیر خلل ایجاد کرده و نرخ نهایی را دست کاری کنند.

وی با بیان اینکه با اجرای این طرح مسیر تولید تا خدمت شفاف و روشن می شود، یادآورشد: اکنون افراد اندکی که منافع خود را در خطر می بینند مخالف اجرای این طرح هستند و سوگیری هایی در اذهان عمومی و تولیدکنندگان علیه آن ایجاد می کنند.

تابش اظهارداشت: تولیدکنندگان و توزیع کنندگان به دنبال سودجویی از مردم نیستند و اجرای طرح شفافیت به زیان افراد اندک زیاده خواهی که تولیدکننده نیستند تمام و میزان کاهش قیمت ها، از جیب آنان و به نفع مردم تمام می شود.

مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه اعتراض این افراد سودجو و اختلال در روند اجرای طرح، طبیعی است، گفت: اجرای این طرح به نفع ۸۵ میلیون نفر از مردمی که امروز با مشکلات معیشتی دست به گریبان هستند، تمام می شود.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح و کوتاه کردن مسیر تولید تا خدمات، این مسیر به طور کامل روشن می شود، تاکنون مرزبندی وجود نداشت و اتفاقات رخ داده در آن قابل رصد و پیگیری نبود و سودجویان به راحتی از این موضوع به نفع خود استفاده می کردند.

تابش ادامه داد: اکنون تمامی روند قیمت گذاری در مسیر تولید تا فروش روشن و شفاف است و اگر گرانی در نرخ ها یا کاستی در عرضه وجود داشته باشد، نقطه دارای اختلال و مشکل نیز پیدا می شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از سوی دیگر با اجرای این طرح، نظارت مردمی و خود کنترلی نیز تقویت می شود چرا که تاثیر فعالیت تمامی بخش های موثر در روند قیمت گذاری مشخص است و همه متوجه عامل تغییر در نرخ ها می شوند.

وی اضافه کرد: اجرای طرح شفافیت به نفع تمامی بخش های تولید، توزیع، فروش و مصرف است، سابقه انقلاب اسلامی نشان داده که تولیدکنندگان افراد زیادهی خواهی نیستند و حتی در بسیاری از شرایط مانند جنگ و تحریم نیز از حق خود به نفع مردم گذشته اند.

تابش اعلام کرد: وقتی شفافیت باشد، دلال و واسطه ها خود به خود  از میان می رود، در این شرایط بدون شک این افراد به دنبال اخلالگری خواهند بود.

مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: این افراد گاه به عنوان تامین کننده مالی وارد شراکت با تولیدکنندگان می شدند تا بتوانند به طور مستقیم بر روی قیمت ها و کسب سود بیشتر تاثیر داشته باشند.

وی تاکید کرد: با اجرای طرح شفافیت، مساله تامین مالی واحدهای تولیدی نیز شفاف می شود و با بانک مرکزی نیز برای جلوگیری از مواجهه تولیدکنندگان با کسری سرمایه در گردش، هماهنگ شده تا پرداخت تسهیلات و تامین مالی این تولیدکنندگان در اولویت قرار گیرد.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

عکس / دیدار دست‌اندرکاران دومین کنگره ۲۴ هزار شهید استان خوزستان

عکس / دیدار دست‌اندرکاران دومین کنگره ۲۴ هزار شهید استان خوزستان منبع