سازمان ملل خواستار تحقیق درباره فعالان زن مفقود شده در افغانستان شد


 استفان دوجاریک سخنگوی دبیر کل سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی گفت دفتر حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرده است که سه هفته پس از مفقود شدن چهار فعال زن افغان و خانواده های آنها، هنوز خبری از وضعیت آنها در دست نیست.

این مقام سازمان ملل اظهار داشت این افراد در ارتباط با اعتراض های  اخیر به حقوق زنان در افغانستان، ربوده یا بازداشت شده و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

دوجاریک افزود: علاوه بر پروانا ابراهیم خیل و تمنا پریانی که در ۱۹ ژانویه با بستگانشان ربوده شدند، دو زن دیگر در کابل – که ظاهرا در اعتراض های ۱۶ ژانویه شرکت داشته اند، نیز هفته گذشته دستگیر شدند.

این مقام سازمان ملل توضیح داد دفتر حقوق بشر ما می گوید که آنها به شدت نگران امنیت زنان ناپدید شده و اعضای خانواده آنها هستند.

 سخنگوی سازمان ملل اظهار داشت: ما همچنان از مقامات افغانستان می خواهیم در خصوص این موارد اطلاعات لازم را ارائه و در مورد آنها تحقیق مؤثر و شفاف انجام دهند.

پیش از این نیز، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل با اشاره به بازداشت های اخیر در افغانستان اعلام کرد به شدت نگران گزارش های اخیر در مورد دستگیری و ربوده شدن فعالان زن و خواستار آزادی این افراد هستم.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

اسبقیان: صندوق‌های رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری‌ در ورزشگاه شهید شیرودی فعال می‌شود

به گزارش ایرنا، سید محمد شروین اسبقیان در نشست وبیناری با روسای فدراسیون‌های ورزشی با …