آبیاری نوین در ابرکوه تولید محصول کشاورزی را ۲۱ تا ۱۰۰ درصد افزایش می دهد


علی محمد هوشمند روز سه شنبه در گفت گو با ایرنا افزود: روش های بهینه سازی آبیاری،توسعه اصولی آبیاری قطره ای سطحی و زیرسطحی ، توسعه سامانه های آبیاری زیرسطحی کم فشار، حذف آبیاری های غیرضروری در فصل خواب درختان از جمله اقدام های انجام شده در مدیریت برداشت آب است.

وی گفت: تجربه نشان داد،به کارگیری این روش ها باعث افزایش محصول (۲۱ تا ۱۰۰ درصد)، ۳۶ تا ۲۱۳ درصد بهره وری مصرف آب و کاهش ۲۵ تا ۵۰ درصد میزان مصرف آب می شود.

این مسئول با اشاره به افزایش بهره‌وری از آب خاطرنشان کرد: اجرا و توسعه سامانه‌های آبیاری نوین در باغ های انار،تولید این محصول را به طور متوسط  تا ۳۰ درصد و در برخی موارد تا ۱۰۰ درصد افزایش می دهد.

مدیرجهاد کشاورزی ابرکوه یادآور شد: هم اکنون ۱۰ هزار هکتار از ۱۵ هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی زراعی و باغی شهرستان به کشت محصول باغی اختصاص دارد .

هوشمند با بیان اینکه سالانه حدود ۷۰ هزار تن انواع محصول باغی در این  شهرستان تولید می شود، افزود: ۸۰ درصد محصول  علاوه بر عرضه در بازار برخی استان ها، به دلیل کیفیت بالا عمدتا به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود.

وی عمده محصول باغی ابرکوه را انار، پسته ، زردآلو ، هلو، انجیر، بادمجان و گوجه فرنگی ذکر کرد و ادامه داد: متوسط تولید برخی از این محصول تا چند برابر میزان تولید در واحد سطح است.

مدیر جهادکشاورزی ابرکوه خاطرنشان کرد:یکی از مهمترین اقدام ها کاهش سطح زیرکشت محصول زراعی پرآبخواه و جایگزین آن با محصول کم آبخواه، محصول باغی و گلخانه‌ای است.

به گفته وی  در این راستا اصلاح الگوی کشت محصول زارعی و باغی، گسترش کشت‌های نشایی ،توسعه کشت گیاهان دارویی و همچنین انتقال کشت‌های باز به محیط های کنترل شده از جمله اقدام های سال‌های اخیر است.

​ با توجه به تغییر اقلیم ، کاهش بارندگی، ادامه ۲۵سال خشکسالی و افزایش میزان تبخیر سالانه سه تا چهار هزار میلیمتر در مناطق بیابانی کاشت گیاهان پرآبخواه  و آبیاری سنتی دیگر مقرون به صرفه نیست ، به همین دلیل توسعه کشت گیاهان دارویی و پسته در کنار کاشت زعفران در اولویت کار کشاورزان ابرکوه قرار دارد.

ابرکوه یکی از چهار دشت ممنوعه بحرانی استان یزد از نظر منابع آبی است و کشاورزان برای استفاده بهینه و بهره وری مصرف آب تاکنون با استفاده از کمک های بلاعوض دولت، پنج هزار و۵۰۰ هکتار از زمین ها و باغ های خود را به سامانه های آبیاری نوین تجهیز کردند.

اراضی قابل کشاورزی ابرکوه به علت کاهش بارندگی، کم آبی و تداوم خشکسالی از ۲۰ هزار هکتار به ۱۵ هزار و۸۰۰ هکتار در سال های اخیر کاهش یافت.

۴۰ درصد اشتغال مردم وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است.

هشت هزار و ۵۰۰ خانوار ،۸۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز حوزه کشاورزی را از ۶۶۲ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۱۳ رشته قنات برداشت می کنند و سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی در ابرکوه تولید می‌شود.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

تیم‌های برتر گل کوچک محلات استان تهران مشخص شد

به گزارش ایرنا، نخستین دوره مسابقات گل کوچک محلات استان تهران که با عنوان جام …