قلم خسروشاهی سلاح او پس از جنگ بود

به گزارش ایرنا، مرتضی سرهنگی امروز در آئین ختم قرآن و نکوداشت هفتمین روز درگذشت جهانگیر خسروشاهی نویسنده برجسته جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با عنوان مغازله با مرگ ظهر امروز سه شنبه ۱۹ بهمن‌ماه در مسجد آیت‌الله خامنه‌ای حوزه هنری برگزار شد، افزود: جهان روحیه توحیدی داشت، هیچگاه لبخند خود را از کسی دریغ نمی‌کرد. جهان از یاران اصلی مرتضی آوینی بود.

وی با بیان خاطره‌ای ادامه داد: آغاز سال ۱۳۷۲ مصادف با روزهای پنجم یا ششم فروردین، آقا مرتضی را در حیات حوزه هنری دیدم. تازه از سفری برگشته بود و بلافاصله آماده سفر دیگری به مناطق جنگی خوزستان بود. به او گفتم شما که تازه از سفری مشابه برگشته‌اید دوباره می‌خواهید بروید. ایشان پاسخ داد که نمی‌دانم چرا سفره‌ای که برای امام حسین پهن می‌شود اینقدر برکت دارد. جهان خسروشاهی نیز چنین رویکردی داشت.

سرهنگی با بیان اینکه آوینی معتقد بود که به انقلاب بدهکار است و هر قسمت از مستندهای روایت فتحی که از او پخش می‌شود یکی از بدهی‌هایش را با انقلاب تسویه می‌کند، گفت: از خدا می‌خواهم جای خوبی برای آقا جهان ما کنار بگذارد.

اخلاق خسروشاهی زبانزد بود

مقام رئیس سازمان صداوسیما در امور فرهنگی و دبیر ستاد تحول در این سازمان با بیان اینکه در دوست داشتنی بودن مرحوم خسروشاهی شکی نیست چرا که همه مرتبطین با وی او را دوست داشتند، اذعان داشت: خسروشاهی هنرمند، دقیق و صادق بود.

وحید جلیلی قائم با بیان اینکه قله‌های هنر ما در تاریخ همواره ذیل معرفت، آیین و فرهنگ شکل گرفته است، افزود: برای خسروشاهی اصل بر معرفت بود و همواره آن را ارج می‌نهاد.

وی ادامه داد: آن چیزی که ما می‌توانیم در مورد مرحوم خسروشاهی بگوییم علاوه بر اخلاق نیکو و مهربانی، می‌توان از متدین بودن او سخن گفت. او بر خلاف بسیاری از هنرمندان هیچ فخری برای خودش را بالاتر از تدین نمی‌دانست.

جلیلی تاکید کرد: بی‌شک به دلیل تدینی که وی داشت جزو رستگاران است.

قلم خسروشاهی سلاح او پس از جنگ بود

گریه‌های خسروشاهی در روضه‌ها فراموش نشدنی است

رئیس سابق حوزه هنری و عضو شورای سیاست‌گذاری حوزه هنری نیز در این مراسم با بیان خاطره از نکوداشتی که پیش از فوت خسروشاهی برای وی گرفته شده بود، گفت: مرحوم خسروشاهی انسان متواضعی بود و هیچگاه از تعریف و تمجید از خود خوشحال نمی‌شد.

محسن مومنی‌شریف درباره اعتقاد ویژه شهید آوینی به مرحوم خسروشاهی اذعان داشت: هنگامی که مجموعه داستان‌های کوتاه صخره‌ها و پروانه‌ها به قلم خسروشاهی منتشر شد متوجه شباهت انسان خلق شده او با آثار آوینی شدیم. 

وی با بیان  اینکه خسروشاهی تسلط خوبی بر روی متون دینی، انقلاب و دفاع مقدس داشت. اما تواضع وی از دیده شدنش جلوگیری کرد، خاطرنشان کرد: گریه‌های خسروشاهی در مجالس عزاداری اهل بیت علیهم السلام فراموش‌نشدنی است. بار دیگر درگذشت ایشان را تسلیت می‌گویم و امیدوارم راه‌شان ادامه داشته باشد.

جهانگیر خسروشاهی نویسنده ادبیات انقلاب اسلامی و پژوهشگر صبح چهارشنبه ۱۳ بهمن‌ماه در پی ایست قلبی درگذشت.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

رایزنی امیرعبداللهیان با وزیر خارجه مصر – تابناک

به گزارش  تابناک به نقل از تسنیم، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه …