رابرت مالی در مورد مذاکرات هسته‌ای به کنگره آمریکا گزارش می‌دهد


به گزارش ایرنا از واشنگتن فری بیکن، نشست محرمانه مالی با اعضای کنگره به دنبال فشار رهبران سیاست خارجی جمهوریخواهان بر دولت جو بایدن رییس جمهور آمریکا صورت می‌گیرد.

این اولین باری است که رابرت مالی از زمان روی کار آمدن و آغاز مذاکرات دیپلماتیک با ایران با هدف دستیابی به بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ در صحن کنگره در برابر پرسش نمایندگان حاضر می‌شود.

حضور مالی در کنگره پس از آن انجام می‌شود که جمهوری خواهان بیش از یک سال است که وی را برای ارائه گزارش در مورد مذاکرات هسته‌ای تحت فشار قرار داده‌اند.

جمهوری‌خواهان همچنین تصمیم دولت بایدن در اواخر هفته گذشته مبنی بر اعطای معافیت‌های هسته‌ای به ایران را مورد انتقاد قرار دادند.

واشنگتن جمعه گذشته (۱۶ بهمن) در میانه مذاکرات وین، معافیت ایران از برخی تحریم‌های هسته‌ای را بازگرداند. آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه روز جمعه به وقت محلی چندین معافیت از تحریم‌ها را در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای غیرنظامی ایران امضا کرد. این اقدام دولت بایدن، تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا برای لغو آنها را تغییر داد.

هرچند از نگاه رسانه‌های غربی تصمیم جدید آمریکا در ارایه دوباره معافیت‌ها در برنامه هسته‌ای ایران رویکردی مثبت در جهت رسیدن به توافق در وین و از نظر ناظران و تحلیلگران مسائل بین‌الملل شکست سیاست فشار حداکثری واشنگتن در قبال تهران ارزیابی می‌شود، اما تاکید ایالات متحده مبنی بر اینکه این معافیت‌ها “نه نشانه نزدیک شدن مذاکرات احیای برجام به توافق نهایی و نه امتیازی به ایران است”، بار دیگر نقاب از چهره این دشمن دیرینه در پایمال کردن حقوق ملت ایران بر می‌دارد و حکایت از بازی جدیدی دارد که نتیجه آن شکست دوباره سیاست‌هایش خواهد بود.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

۱۴۸ کیلوگرم شمش طلا فروخته شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، بیست و نهمین حراج شمش طلا که از ساعت ۱۲ تا …