پنجمین مرحله واکسیناسیون طیور علیه بیماری نیوکاسل در استان اصفهان آغاز شد


عباس بدیعی روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: مجاورت زندگی طیور خانگی با مراکز صنعتی باعث انتقال و شیوع  ویروس نیوکاسل می شود که پیشگیری از آن ضرورت دارد.

وی با بیان اینکه نیوکاسل بیماری بسیاری مسری و با تلفات بالایی است، تصریح کرد: این بیماری در گذشته با عنوان طاعون مرغی و ‌ مرغ میری مطرح است که با چرخش ویروس شیوع پیدا کرده و امنیت زیستی را به هم می‌زند.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور و آبزیان اداره کل دامپزشکی اصفهان بیان کرد: این طرح که از تیران و کرون آغاز و در سراسر استان با حضور اکیپ‌های دامپزشکی به صورت رایگان اجرا و مرغ‌ و خروس بومی واکسینه می‌شوند.

بدیعی از مردم خواست تا در هنگام اجرای واکسیناسیون نیوکاسل با کارشناسان دامپزشکی همکاری کنند تا سطح پوشش این طرح کلیه طیور خانگی را فراگیرد.

به گزارش ایرنا، خروج ترشحات از بینی، اسهال آبکی سبز رنگ و بدبو، از دست دادن اشتها، ناراحتی گیجی و خواب آلودگی، صدای ناله و خس خس،   پیچ خوردگی سر و گردن به یک سمت بدن. ورم سر و گردن از علائم بیماری نیوکاسل در طیور است.

استان اصفهان دارای ۲ هزار و ۶۰۰ واحد مرغداری صنعتی، ۱۷ کشتارگاه طیور و ۳۳ کشتارگاه دام و بیش از ۱۰ هزار مرکز بسته‌بندی و فرآوری فرآورده‌های خام دامی است.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

کاظمی: بازی با قطر محک جدی برای ما خواهد بود؛ هند حریفی ناشناخته است+فیلم

تهران- ایرنا- ملی‌پوش بسکتبال ایران با اشاره به دیدار با قطر گفت: این بازی برای …