ماموریت آکسیون نقطه عطفی برای ایجاد یک اقتصاد قوی در مدار زمین است

به گزارش روز دوشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی بیزینس اینسایدر، ناسا و شرکای بین‌المللی آن، خدمه اولین ماموریت خصوصی شرکت آکسیون اسپیس را  به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) تأیید کردند.

نخستین ماموریت عملیاتی کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی که توسط شرکت آکسیوم اسپیس برنامه‌ریزی شده و «مأموریت آکسیوم ۱» یا «Ax-۱» نام دارد، قرار است چهارشنبه ۳۰ مارس (۱۰ فروردین ۱۴۰۱) از سکوی ۳۹A «مرکز فضایی کندی» ناسا در فلوریدا و توسط موشک «فالکون ۹» شرکت فضایی «اسپیس‌ ایکس» پرتاب شود.

ماموریت Ax-۱ بخشی از برنامه بلندمدت شرکت اکسیوم اسپیس مستقر در هیوستون آمریکا برای گسترش دسترسی به مدار نزدیک زمین است. این شرکت یکی از چندین شرکتی است که برای ساخت ایستگاه فضایی تجاری به منظور جانشینی برای ایستگاه فضایی بین‌المللی فعالیت می‌کند.

خدمه‌ی Ax-۱ سوار بر «کپسول کرو دراگون ایندیور» به ایستگاه فضایی می‌روند. پس از گذراندن ۱۰ روز در ایستگاه بین المللی فضایی به زمین باز می گردند. آنها قبل از بازگشت به زمین فعالیت علمی، آموزشی و تجاری در این آزمایشگاه در حال چرخش انجام می دهند. 

فضانوردان نخستین مأموریت آکسیوم اسپیس  «مایکل لوپز-الگریا»، «لری کانر» ، «مارک پاتی»  و «ایتان استیبه» هستند. به گفته ناسا، لوپز-الگریا به عنوان فرمانده ماموریت خدمت خواهد کرد.

کانر از دیتون اوهایو آمریکا قرار است به عنوان خلبان خدمت کند، در حالی که پاتی و استیبه به عنوان متخصصان ماموریت عمل می کند.

«فیل مک‌آلیستر» مدیر پروازهای فضایی تجاری ناسا گفت: این نقطه عطف مهم دیگری در تلاش‌های ما برای ایجاد اقتصاد مدار پایین زمین است.

پایگاه اینترنتی بیزینس اینسایدر قبلا گزارش داده بود که شرکت آکسیون قصد دارد پایگاه مداری خود را به نام AxStation بسازد. این پایگاه ابتدا به عنوان پیوستی به ایستگاه بین المللی فضایی خواهد بود و  سپس از آن جدا می شود.

ناسا انتظار دارد که ایستگاه بین المللی فضایی را تا سال ۲۰۳۰ ، بازنشسته کند، اما ناسا و کنگره آمریکا هر دو امیدوار هستند که تا آن زمان یک جایگزین تجاری برای ایستگاه بین المللی فضایی داشته باشند که ماموریت Ax-۱ می تواند آغازی برای ایجاد آن باشد.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

صعود رم در شب غیبت آزمون و پنالتی خراب کردن جهانبخش

تهران- ایرنا- آاس رم با پیروزی در ضربات پنالتی برابر رم راهی مرحله بعد لیگ …