ریاض در پی میانجی‌گری بین روسیه و اوکراین/ لاوروف با وزیر خارجه عربستان گفت وگو کرد

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه روسیه، لاوروف در این گفت و گوی تلفنی، به تفصیل سیر اوضاع در اوکراین در رابطه با عملیات ویژه روسیه و رویکرد کشورش در مورد مذاکره احتمالی با مقام‌های اوکراینی تشریح کرد.  

وی در ادامه تصریح کرد: در رسیدن به اهداف غیرنظامی کردن اوکراین و زدودن پدیده‌های نئونازیسم در این کشور، روسیه تامین امنیت ساکنان اوکراین را در اولویت می داند.  

در گفت و گوی تلفنی لاوروف و بن فرحان، موضوعات مرتبط با تقویت همکاری‌های دو کشور بامحوریت اجرای توافق های به دست آمده در سفر ولادیمیر پوتین به ریاض در سال ۲۰۱۹ و گفت و گوی روز گذشته رئیس جمهوری روسیه و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان بررسی شد.

ظاهرا عربستان سعودی در تلاش برای میانجی گری در مساله اوکراین بین روسیه و اوکراین است و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی برای این منظور روز گذشته با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و ولودیمیر زلنسکی تلفنی گفت و گو کرد.  

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، محمد بن سلمان در گفت وگوی تلفنی با ولادیمیر زلنسکی گفت که ریاض از هر اقدامی که باعث کاهش تنش در بحران اوکراین شود، حمایت می‌کند.

رئیس جمهور روسیه هم در گفت وگوی تلفنی با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی با انتقاد از فشارهای غرب بر کشورش، سیاسی کردن مسائل مربوط به انرژی در سطح جهان که آمریکا و غرب آن را برای اعمال فشار بر رقیبان خود تبدیل کرده‌اند، غیرقابل قبول خواند.

در نخستین ساعات صبح روز پنجشنبه گذشته (۵ اسفند) ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه “عملیات نظامی ویژه” علیه اوکراین را رسماً اعلام کرد.

روسیه اعلام کرده است عملیات این کشور در اوکراین به منزله شروع جنگ نیست بلکه اقدامی برای جلوگیری از یک جنگ در سطح جهانی است.

اما بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی و آمریکا بلافاصله این اقدام روسیه را به عنوان جنگی علیه اوکراین، محکوم و فشارهای مضاعف دیپلماتیک و اقتصادی خود بر روسیه را آغاز کردند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

فرش‌آرای مشهد فصل جدید را با شکست مقابل گیتی پسند آغاز کرد

به گزارش ایرنا، تیم فوتسال فرش‌آرا در هفته نخست مسابقات لیگ برتر عصر جمعه در …