تغییر در افکار عمومی در پی حمله روسیه به اوکراین/ اکثر سوئدی‌ها موافق پیوستن به ناتو شدند

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، این نتایج در پی تغییر در افکار عمومی شهروندان سوئد ناشی از حمله روسیه به اوکراین رخ داده است.

بر اساس نظرسنجی که موسسه دموسکاپ (Demoskop) انجام داده و نتایج آن در روزنامه آفتونبلادت (Aftonbladet) منتشر شده است، تعداد سوئدی‌هایی که در ماه فوریه طرفدار پیوستن به ناتو بودند با جهش ۹ امتیازی به رکورد ۵۱ درصد رسید.

درصد پاسخ‌دهندگان مخالف عضویت در ناتو نیز به ۲۷ درصد کاهش یافته است که ۱۰ امتیاز کاهش را نشان می دهد و این در حالی است که افرادی که هنوز در این زمینه تصمیم گیری نکردند، ۲۲ درصد از پرسش‌شوندگان را تشکیل می‌دهند.

نظرسنجی دیگری نیز که روز جمعه توسط تلویزیون عمومی اس‌وی‌تی (SVT) منتشر شد، حاکی از افزایش شدید حامیان عضویت در ناتو است؛ اما بدون رسیدن به اکثریت.

بر اساس این نظرسنجی، ۴۹ درصد سوئدی‌ها خواهان پیوستن کشورشان به ناتو هستند و در مقابل ۲۷ درصد مخالف آن هستند.

پیتر هولتکویست وزیر دفاع سوئد به خبرنگاران گفته است که تغییر در دکترین دفاعی این کشور تصمیم بزرگی خواهد بود.

به گزارش ایرنا، به دنبال حمله بامداد پنجشنبه (پنجم اسفند) نیروهای روسیه به اوکراین، این جنگ اکنون وارد نهمین روز خود شده و همزمان با ادامه آتش جنگ، سیل واکنش‌های جهانی به این رویداد همچنان ادامه دارد و فشارهای دیپلماتیک و تهدیدها و تحریم‌های بین المللی علیه روسیه درحال افزایش است.

در نخستین ساعات صبح پنجشنبه ۵ اسفند ۱۴۰۰، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه “عملیات نظامی ویژه” علیه اوکراین را به صورت رسمی اعلام کرد.

روسیه اعلام کرده است عملیات این کشور در اوکراین به منزله شروع جنگ نیست بلکه اقدامی برای جلوگیری از یک جنگ در سطح جهانی است.

اما بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی و آمریکا بلافاصله این اقدام روسیه را به عنوان جنگی علیه اوکراین، محکوم و فشارهای مضاعف دیپلماتیک و اقتصادی خود بر روسیه را آغاز کردند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

عزاداری روز عاشورا در مسکو و مناطق مسلمان‌نشین روسیه

مناطق مختلف روسیه ، از جمله پایتخت این کشور از جمله در مسجد خاتم‌النبیاء (ص)، …