نشست اضطراری شورای امنیت درباره حمله به نیروگاه هسته‌ای اوکراین

شورای امنیت سازمان ملل پس از حمله نیروهای روسیه به نیروگاه هسته ای “زاپوریژیا” امروز نشست اضطراری تشکیل می دهد.

بوریس جانسون نخست وزیر و وزیر خارجه انگلیس پس از وقوع این حمله خواستار نشست اضطراری شورای امنیت شده بود.

سخنگوی نیروگاه “زاپوریژیا” و شهردار شهر انرگودار اوکراین روز گذشته اعلام کرد این نیروگاه هسته‌ای که بزرگترین نیروگاه در نوع خود در اروپا می‌باشد در لحظات آغازین امروز (جمعه) پس از حمله نیروهای روسیه دچار آتش سوزی شده است.

به گزارش ایرنا از “فرانس ۲۴”، آندری توز سخنگوی این نیروگاه هسته‌ای گفت: در نتیجه گلوله باران نیروگاه “زاپوریژیا” از سوی نیروهای روسیه، این نیروگاه دچار آتش سوزی شد. 

وی افزود: یک واحد تولید برق این نیروگاه آسیب دیده و بخشی از آن آتش گرفته است. 

تصاویر منتشر شده از دوربین مداربسته، انتشار دود و شعله‌های آتش در بخشی از این نیروگاه را نشان می‌دهند. 

در همین حال دیمیترو کولبا وزیر خارجه اوکراین در توییتر خود نوشت: نیروهای روسیه از همه طرف درحال گلوله باران “زاپوریژیا” بزرگ‌ترین نیروگاه هسته‌ای در اروپا هستند. این نیروگاه هم اکنون آتش گرفته است. اگر این نیروگاه منفجر شود، اثر آن ۱۰ برابر بیشتر نیروگاه چرنوبیل خواهد بود. نیروهای روسیه باید فورا به تیراندازی خاتمه دهند و به آتش نشانان اجازه دهند این آتش را خاموش کنند.

پیش از این وزارت کشور اوکراین گفته بود که نیروهای روسیه در حال تشدید تلاش‌های خود برای تصرف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا هستند. 

به گزارش ایرنا، ژاپروژیا بزرگترین سایت هسته‌ای اوکراین است که از مجموع ۱۵ رآکتور این کشور، مجهز به ۶ رآکتور است. پیشتر روسیه، کنترل نیروگاه هسته‌ای چرنوویل را به دست گرفته است. 

حادثه اتمی چرنوبیل روز ۲۶ آوریل ۱۹۸۶میلادی (۶ اردیبهشت۱۳۶۵) بر اثر وقوع دو انفجار در رآکتور این نیروگاه رخ داد که در اثر آن ۳۱ نفر در دم جان باختند. 

شهر ۵۰ هزار نفری چرنوبیل در حدود ۱۲۰ کیلومتری شهر کی یف پایتخت اوکراین و محل واقع شدن نیروگاه هسته‌ای به همین نام ‌اکنون به منطقه‌ای متروکه و خالی از سکنه تبدیل شده است. 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته اعلام کرد که درخواستی از اوکراین برای ارائه کمک فوری در هماهنگی فعالیت‌ها در ارتباط با ایمنی چرنوبیل و دیگر سایت‌های هسته‌ای دریافت کرده است.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

روایتی از یک خبر| دژ ضد اسلامی ویلدرز و متحدانش در اروپا

تهران- ایرنا- راست افراطی در اروپا با روی کار آمدن امثال خیرت ویلدرز در هلند، …