انتقاد پکن از لیتوانی بخاطر گشایش نمایندگی تایوان در ویلنیوس

به گزارش ایرنا، «ژانگ یسو»، سخنگوی سیزدهمین کنگره ملی خلق چین گفت که اصل چین واحد از اجماع قاطع جامعه جهانی برخوردار بوده و یک هنجار به رسمیت شناخته شده حاکم بر روابط بین الملل است.

وی در پاسخ به پرسشی در باره روابط چین و لیتوانی اظهار کرد که دولت لیتوانی در نوامبر گذشته به مقام های تایوان اجازه داد تا دفتر موسوم به «نمایندگی تایوان در لیتوانی» را تأسیس کنند که به شدت با اصل چین واحد و تعهد سیاسی لیتوانی در بیانیه ویژه برقراری روابط دیپلماتیک با جمهوری خلق چین منافات دارد.

ژانگ تاکید کرد که لیتوانی باید مسئولیت کامل مشکلات موجود در روابط کنونی با چین را بپذیرد.

چین همواره تایوان را بخش جدایی ناپذیر از قلمرو خود می داند. 

وزارت امور خارجه چین اوایل اسفند جاری با صدور بیانیه ای اعلام کرد که تایوان «اوکراین نیست» و همواره بخش جدایی ناپذیر چین بوده است.

با اوج گیری بحران اوکراین و عملیات نظامی روسیه در این کشور برخی مقام های غربی با هدف تشدید اوضاع و تنش در شرق دور، پکن را به افزایش تحرکات علیه تایوان متهم می کنند.

در همین باره «بوریس جانسون»، نخست وزیر انگلیس نیز هفته گذشته ضمن هشدار در مورد پیامدهای زیانبار جهانی در صورت عمل نکردن کشورهای غربی به وعده هایشان در زمینه حمایت از استقلال اوکراین، این خطر را برای تایوان نیز قابل توجه برشمرد.

در مقابل «هوآ چون‌یینگ» سخنگوی وزارت  امور خارجه چین هر گونه ارتباط بین مساله اوکراین و تایوان را رد کرد و گفت: تایوان، اوکراین نیست. تایوان همواره بخش لاینفک چین بوده و این یک واقعیت غیرقابل انکار حقوقی و تاریخی است.

هوا تاکید کرد که موضوع تایوان یکی از موضوعات باقی مانده از جنگ داخلی است، اما تمامیت چین هرگز نباید به خطر می افتاد و هرگر به خطر نیفتاده است.

همزمان با اظهارات، «تسای اینگ ون» رئیس جمهوری تایوان نیز خواستار افزایش تدابیر هوشیارانه در باره تحرکات نظامی شده است.

وی در نشستی در مورد بحران اوکراین گفت که همه واحدهای نظامی و امنیتی باید سطح هوشیاری و هشدار در مورد تحولات نظامی در اطراف تنگه تایوان را افزایش دهند.

وی تاکید کرد که تایوان و اوکراین به لحاظ ژئواستراتژی، جغرافیایی و زنجیره تامین بین المللی، تفاوت اساسی دارند اما در مواجهه با نیروهای خارجی که قصد دارند اوضاع در اوکراین را دستکاری کرده و بر روحیه جامعه تایوانی تاثیر گذارند، همه واحدهای دولتی باید پیشگیری از جنگ شناختی را که از سوی نیروهای خارجی و همدستان محلی به راه افتاده است، تقویت کنند.

در این بیانیه مشخصا به نام چین اشاره ای نشد، اما پکن اصلی ترین تهدید نظامی قابل توجه برای تایوان تلقی می شود.

پکن می گوید تنها یک چین در جهان وجود دارد و تایوان بخش جدایی‌ناپذیر از قلمرو چین است.

جامعه بین الملل اصل چین واحد را به رسمیت شناخته و اساس روابط چین و اتحادیه اروپا نیز بر همین اصل استوار است.

گرچه آمریکا سال‌ها پیش اصل چین واحد را امضا کرده است، اما همچنان گوشه چشمی به جزیره تایوان دارد و می‌خواهد از آن به عنوان اهرمی برای فشار بر چین استفاده کند.

چین اواخر آبان گذشته اعلام کرد که پکن تصمیم گرفته است روابط دیپلماتیک با لیتوانی را به سطح کاردار کاهش دهد.

وزارت خارجه چین در بیانیه ای نوشته بود که لیتوانی بی توجه به اعتراض شدید چین، به مقامات تایوان اجازه داد تا دفتر نمایندگی تایوان در لیتوانی را راه اندازی کنند.

این اقدام، تصور نادرست «یک چین، یک تایوان» را در جهان ایجاد می کند، حاکمیت و تمامیت سرزمینی چین را تضعیف می کند و دخالت در امور داخلی چین محسوب می شود.

در این بیانیه آمده است که طرف چینی نسبت به این اقدام خشم و اعتراض شدید خود را ابراز می کند و تصمیم گرفته است روابط دیپلماتیک خود با لیتوانی را به سطح کاردار کاهش دهد.

بیانیه وزارت خارجه چین می افزاید: تنها یک چین در جهان وجود دارد و دولت جمهوری خلق چین تنها دولت قانونی و نماینده کل چین است.

اصل چین واحد یک هنجار به رسمیت شناخته شده حاکم بر روابط بین‌الملل و شالوده سیاسی چین و لیتوانی برای توسعه روابط دوجانبه است.

وزارت خارجه چین در این بیانیه نوشته است که دولت چین با هدف حسن نیت برای حفظ روابط چین و لیتوانی، مکررا به لیتوانی نسبت به نیت بد این کشور هشدار داده بود اما متاسفانه، لیتوانی تصمیم گرفته است که موضع قاطع چین را نادیده بگیرد و منافع گسترده‌تر روابط دوجانبه و هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین‌الملل را نادیده بگیرد به طوری که اجازه داده است «دفتر نمایندگی» با نام تایوان ایجاد شود.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

تیم‌های برتر گل کوچک محلات استان تهران مشخص شد

به گزارش ایرنا، نخستین دوره مسابقات گل کوچک محلات استان تهران که با عنوان جام …