یکی از جلوه های گردشگری  شهر یزد تعریف مسیرهای آن است


به‌گزارش ایرنا، علی اصغر شالبافیان روزجمعه در بازدید از، قنات شهر زارچ از توابع شهرستان یزد افزود: سازه های قنات ،تاریخ ، یزد را روایت می کند و جذابیت این شهر و ماندگاری گردشگران در منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد.

قنات زارچ بیش از ۷۰ کیلومتر طول و ۲ هزار و ۱۱۵ حلقه چاه دارد که قدمت آن در برخی اسناد تاریخی بیش از سه هزار سال ذکر شده است.

مبدأ این قنات در حوالی روستای فهرج یزد قرار دارد که پس از عبور از روستاهای خویدک، دهنو و اکرمیه وارد شهر یزد می شود و از محله های مختلف آن از جمله میدان امیرچقماق عبور می‌کند و پس از گذر از مسجد جامع، از شهر یزد خارج و به سمت شهر زارچ جریان دارد.

این سازه آبی سال ۲۰۱۶ میلادی در چهلمین اجلاس کمیته ثبت میراث جهانی در استانبول ترکیه در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین از بافت تاریخی شهر یزد دیدن کرد.

بافت قدیم یزد به عنوان نخستین بافت تاریخی شهری ایران، ۱۸ تیرماه سال  ۹۶ در چهل و یکمین اجلاس کمیته میراث بشری سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در شهر کراکوف لهستان به ثبت جهانی رسید. 

بافت تاریخی یزد به مساحت ۷۴۳ هکتار و مساحت حریم پنج هزار هکتار در سال ۱۳۸۴ به ثبت ملی رسید.

استان یزد یکهزار و ۹۰۰ اثر تاریخی ثبت شده غیرمنقول و ۶۰۰ بنای تاریخی ثبت شده ملی دارد که میزبان گردشگران داخلی و خارجی است.

معاون گردشگری میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی روز جمعه  وارد یزد شد ، شرکت در اختتامیه جشنواره ملی فرآورده های کنجدی در اردکان و حضور  در ستاد خدمات سفر استان از جمله برنامه وی اعلام شد. 


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

دستور وزیر ورزش پس از درگذشت بوکسور جوان

به گزارش ایرنا، یاسین موسی‌خانی، بوکسور جوان ملایری حین برگزاری مسابقات استانی دچار حادثه شد …