همایش «میراث فرهنگی ایران و اسپانیا» در مادرید برگزار شد

به گزارش روز جمعه ایرنا، این همایش یک روزه به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا و با مشارکت دانشکده زبانشناسی «دانشگاه کمپلوتنسه مادرید»، در سراسری اجتماعات این دانشگاه برگزار شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مادرید در آیین آغاز به کار این همایش ضمن قدردانی از برگزارکنندگان و مسئولان دانشگاه اسپانیایی بر اهمیت تمرکز بر تاریخ و فرهنگ و ادبیات به عنوان مهمترین عامل نزدیکی دوکشور ایران و اسپانیا تاکید کرد.

«حسن قشقاوی» سپس به بیان دو نمونه از روابط فرهنگی و تاریخی ایران و اسپانیا پرداخت و گفت که «ابن رشد» در اسپانیا در پاسخ به کتابی که «امام محمد غزالی» در ایران نوشته بود کتابی نوشت و این گفت و گوی مکتوب باعث شکل گرفتن مناظراتی در آن دوره شد.

وی نمونه دیگر را نامه مشهور حضرت امام خمینی (ره) به گورباچف عنوان کرد و افزود که امام راحل در آن نامه از رهبر وقت شوروی خواسته بود کتاب «محی الدین عربی» را مطالعه کند.

قشقاوی ادامه داد که محی الدین عربی که عارف بزرگ مسلمان در «مورسیای» اسپانیا بوده است محل ارجاع امام خمینی به گورباچف بود و این نشان دهنده عمق تاثیر او در فرهنگ ایرانی اسلامی است.

سفیر کشورمان در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد که چنین همایش ها و برنامه هایی برای معرفی فرهنگ دو کشور و نزدیکی بیشتر ایران و اسپانیا در آینده بیش از پیش برگزار شود.

در بخش اصلی این همایش سه محقق ایرانی و سه پژوهشگر اسپانیایی مطالبی را در حوزه تاثیرهای متقابل فرهنگی ادبی ایران و اسپانیا ارائه کردند.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

کرسنت به زبان ساده! – تابناک

به گزارش تابناک، قرارداد فروش گاز ترش در دوران آقای خاتمی بسته شد. دولت احمدی …