واحدهای فرآوری کنجد اردکان بخشی از جاذبه های گردشگری یزد است


به گزارش ایرنا، علی اصغر شالبافیان روز جمعه در آیین اختتامیه دومین جشنواره محصول کنجدی اردکان افزود: جشنواره ها موتور محرکه توسعه مقاصد گردشگری است ، بر استمرار و تولید محتوا در این حوزه تاکید کرد.

وی اضافه کرد:  سال آینده، سال تولید محتواهای گردشگری به زبان‌های خارجی با استفاده قانونی از ظرفیت های معین‌ اقتصادی این رویدادهاست.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهارکرد: گردشگری، صنعت رویداد محور است و برای اینکه بتوانیم مقاصد جدیدی ایجاد کنیم باید جرقه‌هایی را برای توسعه مقصدهای این حوزه فراهم  کنیم.

وی با بیان اینکه رویدادها به عنوان محرکه و گام اولیه توسعه مقاصد جدید است ، علت آن را ارتباط بسیار ساده‌تر و قابل فهم‌تر عموم مردم با جشنواره‌ها دانست و از آن به عنوان نقطه ثقل توسعه مقاصد گردشگری یاد کرد.

شالبافان استمرار این قبیل رویدادها و جشنواره‌ها در کشور و اردکان را نیز مهم خواند و گفت: برگزاری منظم و دقیق‌تر جشنواره ها خیلی بهتر در مقصد شدن اردکان کمک می کند.

وی تاکید کرد: وقتی این تدبیر در مردم اردکان بود که بدون اینکه کنجد در اردکان کشت شود، بتوانند خود را به عنوان مهمترین شهر تولید فرآورده‌های کنجدی کشور معرفی کنند، در واقع از این موتور محرکه و متمایز کننده از دیگر شهرهای استان و کشور برخودار هستند.

معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی با تاکید بر لزوم تولید محتوا برای غنای بیشتر در چنین جشنواره‌هایی  گفت : برگزاری جشنواره نقطه شروع توسعه مقصد گردشگری است ولی استمرار آنها نیازمند معرفی محتواهای تولید شده آن در  کل کشور است.

وی  ادامه داد: لذا دبیرخانه جشنواره فرآورده‌های کنجدی باید به طور کامل  مستقر در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان یزد قرار گیرد و این نه تنها در مورد این جشنواره بلکه در موارد دیگر ظرفیتی برای تبدیل یک منطقه به مقصد گردشگری باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در مورد اهمیت تبدیل شهرهایی مانند اردکان به مقصد گردشگری به ویژه شهرهایی که به مرکز استان هایی مانند یزد نزدیک است، گفت: شهرهای یزد نباید رقیب هم در توسعه گردشگری باشد بلکه می تواند در حوزه گردشگری نقش مکمل یکدیگر را ایفا کند و بخشی از بار گردشگری مرکز استان را به دوش بکشد.

شالبافان از تدبیر نمایندگان مجلس و پیشنهاد وزارت میراث برای اختصاص بودجه سال آینده به تولید محتوای گردشگری به زبان های خارجی نیز خبرداد و گفت: این موضوع در لایجه بودجه مطرح و در کمیسیون تلفیق نیز تصویب شد.

وی اظهار امیدواری کرد که با تایید این مصوبه در شورای نگهبان، هزینه تولید و ترجمه این محتواها به زبان خارجی در قالب هزینه‌های قابل قبول مالیاتی به شکل قانونی و انگیزه بخش اجرا می شود و از ظرفیت های معین‌ اقتصادی که به خوبی در استان یزد از آنها استفاده می‌شود، می توان بیشتر بهره گرفت.

وی در ادامه با اشاره به تهیه تقویم رویدادهای گردشگری در اداره توسعه گردشگری داخلی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گفت: هدیه امروز ما به مردم اردکان این است که جشنواره‌های محصولات کنجدی اردکان، انار عقدا و نیز جشنواره زردک بخش خرانق به عنوان رویدادهای ملی در تقویم گردشگری ابلاغ شود که در سطح ملی هم از آنها حمایت خواهیم کرد.

این مسوول تصریح کرد: منتها برای توسعه گردشگری نیاز به مفاهمه است چرا که برگزاری این جشنواره‌ها دارای ظرافت‌هایی است و نباید موجب تلقی‌ های متفاوتی از آنها شود لذا در ابلاغیه به استان ها در مورد جشنواره‌ها، استانداردهایی را نیز داریم و تمامی ارزش‌های محلی، فرهنگی و اسلامی پاس داشته شود و مورد احترام قرار گیرد.

وی به ذکاوت یزدی ها در ایجاد ارزش افزوده در صنایعی مانند فرآورده‌های کنجدی، نساجی و فرآوری حنا که مواد اولیه هیچ کدامشان در داخل استان تولید نمی‌شود، اشاره کرد و آن را فرصتی برای استان برشمرد.

شالبافان با اشاره به انسجام و اتحاد و نوع نگاه تمامی مسوولان استان به گردشگری، اظهارکرد: این ویژگی‌ها در یزد اقتضا می‌کند که یزد در توسعه گردشگری تنها به استان اکتفا نکند بلکه می‌تواند الگویی برای سایر استان ها نیز باشد و در توسعه گردشگری دیگر مناطق  به ویژه استان های همجوار کمک کند.

همچنین نماینده مردم اردکان و رییس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی ، این شهرستان را قطعه‌ای از بهشت ایران عنوان کرد و گفت: می توانیم میزبان جشنواره‌های متعددی باشیم و تبدیل به بهشت جشنواره‌های ایران شویم.

محمدرضا دشتی اردکانی  با بیان اینکه در خصوص فرآورده های کنجدی ۵۰۰ کارگاه وجود دارد که ۴۰۰ واحد  به صورت رسمی فعال است، اظهار کرد: اداره کل میراث فرهنگی یزد در اردکان ۲ سال اخیر اقدام های قابل توجهی در این خصوص انجام داده است.

وی با بیان اینکه پردیسان اردکان در بافت قدیمی با حمایت متجمع صنعتی و معدنی شرکت چادرملو در حال بازسازی است، گفت: هفت خانه در این مجموعه به صورت مکان های اقامتی فعال خواهد شد.

این نماینده استان یزد از پیگیری ثبت جهانی چهار کاروانسرای اردکان خبرداد و گفت:با توجه به حمایت های کمیته گردشگری خوراک میراث فرهنگی استان نوید اتفاق خوبی در این حوزه برای اردکان در سال ۱۴۰۱ خواهد بود.

دشتی اردکانی  با بیان اینکه اردکان کنجد ندارد، گفت: این شهرستان ارزش افزوده کنجد وارداتی از سایر استان ها و خارج کشور را ایجاد می‌کند و این کارگاه‌های کوچک می‌تواند نجات دهنده اقتصاد این شهر باشد.

وی با بیان اینکه سبقه این فعالیت اقتصادی در اردکان بسیار طولانی است و امروز این محصول در تمامی کشور و بعضا دنیا شناخته شده است و حرف برای گفتن دارد ،  با تاکید بر جلوگیری از خام فروشی، گفت: باید از پدران ما یاد بگیریم که خام فروشی در هیچ صنعتی حتی معادن را نیز نداشته باشیم و ارزش افزوده آن را خلق کنیم.

نماینده مردم اردکان به برگزاری جشنواره اردکان گرام و جشنواره انار عقدا هم  اشاره کرد و افزود: سال آینده جشنواره محصولات خرانق را نیز با کیفیت بسیار خوب برگزار می‌شود و علاوه بر آن می‌توانیم میزبان جشنواره‌های متعددی باشیم و تبدیل به بهشت جشنواره‌های ایران شویم.

دشتی ، اردکان را مرکزی‌ترین نقطه ایران و آن را قطعه‌ای از بهشت ایران از حیث میراث فرهنگی و ظرفیت های دیگر خواند و گفت: باید با ظرفیت مجلس و ظرفیت های وزارت میراث فرهنگی بتوانیم این ظرفیت‌ها را مورد استفاده قرار دهیم.

این نماینده  مجلس با بیان این که اردکان باید مقصد گردشگری قنات هم شود، گفت: قنات های زنده در این شهرستان داریم و گردشگری قنات می‌تواند احیا شود ولی این مهم حمایت وزارت میراث فرهنگی را می‌طلبد.

وی به شرایط حاد منطقه اعم از ادامه جنگ روسیه و اوکراین، به سرانجام رسیدن توافق برجام و بسته شدن بودجه ۱۴۰۱ اشاره کرد که  و گفت: در این ماه مبارک شعبان باید برای همدیگر دعا کنیم تا عزت این ملت بیش از پیش نمایان شود.

در پایان این مراسم با حضور استاندار، معاونان استانداری و تعدادی از مسوولان حاضر از تندیس دومین جشنواره فرآورده‌های کنجدی اردکان رونمایی و از تولیدکنندگان و غرفه‌داران حاضر در این جشنواره با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد.

مرکز شهرستان ۱۳۵ هزار نفری اردکان که در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد متشکل از شهرهای عقدا، خرانق، احمدآباد و اردکان است.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

کرسنت به زبان ساده! – تابناک

به گزارش تابناک، قرارداد فروش گاز ترش در دوران آقای خاتمی بسته شد. دولت احمدی …