چین خواستار ضمانت امنیت مراکز هسته ای اوکراین شد

به گزارش روز جمعه ایرنا از خبرگزاری «رویترز»، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امورخارجه چین اعلام کرد: « ما شرایط را در اوکراین رصد خواهیم کرد و از تمامی طرفین می خواهیم خویشتن داری و از افزایش تنش خودداری کنند و برای امنیت مراکز مرتبط هسته ای در اوکراین ضمانت دهند.» 

پیش تر چین از محکومیت حمله روسیه به اوکراین و یا نامیدن این اقدام  روسیه به “تهاجم” امتناع کرده بود. 

با این وجود «وانگ ونبین» امروز گفت چین به شدت درباره مسئله اوکراین نگران است. 

ترس از پتانسیل فاجعه اتمی در نیروگاه “زاپروژیا” آژیر خطر را در پایتخت تمامی کشورها در سراسر جهان به صدا درآورده است. 

سخنگوی نیروگاه “زاپروژیا” و شهردار شهر انرگودار اوکراین اعلام کرد این نیروگاه هسته‌ای که بزرگترین نیروگاه در نوع خود در اروپا می‌باشد، در لحظات آغازین امروز (جمعه) پس از حمله نیروهای روسیه دچار آتش سوزی شده است.

زاپروپژیا ، بزرگترین سایت هسته‌ای اوکراین است که از مجموع ۱۵ رآکتور این کشور، مجهز به ۶ رآکتور است. پیشتر روسیه، کنترل نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل را نیز به دست گرفته بود. 

حادثه اتمی چرنوبیل روز ۲۶ آوریل ۱۹۸۶میلادی (۶ اردیبهشت۱۳۶۵) بر اثر وقوع دو انفجار در رآکتور این نیروگاه رخ داد که در اثر آن ۳۱ نفر در دم جان باختند. 

شهر ۵۰ هزار نفری چرنوبیل در حدود ۱۲۰ کیلومتری شهر کی یف پایتخت اوکراین و محل واقع شدن نیروگاه هسته‌ای به همین نام ‌اکنون به منطقه‌ای متروکه و خالی از سکنه تبدیل شده است. 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته اعلام کرد که درخواستی از اوکراین برای ارائه کمک فوری در هماهنگی فعالیت‌ها در ارتباط با ایمنی چرنوبیل و دیگر سایت‌های هسته‌ای دریافت کرده است.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

ایرج ملکی کیست؟ از کار در روابط عمومی تا کاندیداتوری مجلس شورای اسلامی – تابناک

به گزارش تابناک ایرج ملکی سابق بر این چندین فیلم کوتاه محتوایی و طنز ساخته …