حرکت حداکثری به سمت قرآن اولویت وزارت ارشاد فعلی است

علیرضا معاف، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشادبه گزارش ایکنا از همدان، علیرضا معاف، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد شب گذشته ۴ خردادماه در نشست مدیران موسسات قرآنی همدان، با اشاره به اینکه مجموعه‌ها و موسسات مردمی قرآنی دو دهه است که تراز و معدل آنها از بسیاری از مجموعه‌های فرهنگی کشور بالاتر است، اظهار کرد: ظرفیت عظیمی در کار فرهنگی، هویتی، معرفتی و تمدنی در استان همدان وجود دارد و همچنین ظرفیت و ساختارهای خوبی در امور قرآنی دارد.

وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه‌ قرآن سیاست‌های مختلفی را در پیش گرفته است  در دولت آیت‌الله رئیسی استراتژی این وزارت حرکت حداکثری‌ به سمت قرآن است به این معنی که قرآن تزیینی و تشریفاتی نباشد، قرآن دارای برنامه است و کتاب زندگی و حکومت است. 

معاف با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری از جامعه قرآنی و امور قرآنی تصریح کرد: مردم قرآن را بخوانند و باز بخواند تا آن را بفهمند و در آن تدبر کنند، تفسیر و باطن قرآن را درک کنند و در زندگی فردی به قرآن عمل کنند، در زندگی اجتماعی و حکومت نیز ما باید به قرآن عمل کنیم.

معاون قرآن و عترت گفت: نگاه به قرآن در دولت این است که قرآن و برنامه‌های قرآنی محدود به مقدمات نشود آموزش قرآن روانخوانی، درست خوانی، صحیح خوانی، تلاوت، قرائت واجب و ضروری است و هدف فهم قرآن تدبر و عمل به آن است و ورود قرآن به زیست ما و سبک زندگی و حکومت ما است.

وی با تاکید بر اینکه همه حوز‌ه‌های فرهنگی و هنری ما باید مسجدی و دینی باشد، ابراز کرد: در حوزه قرآن تکلیف روشن است و جامعه قرآنی از جمله مدیران، حافظان، اساتید، مفسران، مترجمان و همه کنشگران حوزه قرآنی یک ذهنیت نظری مشترکی دارند که باید‌ها و نباید‌ها در قرآن به صورت روشن و واضح بیان شده است.

معاف با اشاره به اینکه در جامعه قرآنی باید تعادل باشد، گفت: جامعه قرآنی اگر خود به قرآن عمل نکند نمی‌تواند جامعه را قرآنی کند، حضور در فضای قرآن توفیق، هدیه الهی و یک رزق معنوی است و باید به اخلاق قرآنی و سلوک قرآنی متعهد شویم.

وی ادامه داد: چالش و نزاع بین قرآنیان آن‌ها را فشل می‌کند و بوی خوش را می‌برد در این صورت دیگر مردم شما را آدم قرآنی و خادم قرآنی نمی‌شناسند، بنابراین تواصی به صبر داشته باشید و یک جمع قرآنی باید باهم ملتزم به رعایت آن باشند.

معاون قرآن و عترت با اشاره به موسسات قرآنی در استان افزود: ظرفیت‌های همچون موسسات بزرگ قرآنی که در استان وجود دارند مثل قلعه ایست که در دامنه آن خیلی از مجموعه‌های دیگر رشد می‌کنند و شکل می‌گیرند. 

وی گفت: با توجه به اینکه بیمه قرآنیان در مقایسه با سایر بیمه‌ها رتبه سوم را دارد، در رفع موانع و مشکلات قرآنیان باید تسهیل صورت گیرد.

معاف با اشاره به اعطای مدرک دکتری به قرآنیان افزود: هرکس خادم قرآن می‌شود نشان درجه یک هنری معادل دکتری به آن فرد داده می‌شود.

انتهای پیام


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

آمریکا تبدیل به کشوری غیرقابل در دنیا شده است

به گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید حسن‌زاده، امام‌جمعه میاندوآب ۱۲ خرداد در خطبه‌های …

دیدگاهتان را بنویسید