پرداخت هشت هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ودیعه کرونایی مسکن در سال ۱۴۰۰

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی بانک مرکزی شهرزاد دانشمندی، در خصوص آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن در سال جاری، افزود: حسب مصوبات ستاد کرونا در ۲۲ خردادماه ۱۴۰۰، مقرر شده بود که بانک‌ها تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان (۱۰۰ هزار میلیارد ریال) تسهیلات ودیعه اجاره مسکن پرداخت کنند. بنابراین سقفی که ستاد کرونا تعیین برای این تسهیلات تعیین کرده بود، بیش تر از ۱۰ هزار میلیارد تومان نبوده است.

وی افزود: تا به امروز ۸۷۰۰ میلیارد تومان از این تسهیلات پرداخت شده است و ۱۳۰۰ میلیارد تومان هم در دست اقدام برای پرداخت است.

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی اضافه کرد: این در حالی است که قرار بود ثبت نام متقاضیان بر اساس این سقف، انجام شود اما ثبت‌نام‌هایی که انجام شده تا سقف ۲۳۴ هزار میلیارد ریال یعنی بیش از ۲ برابر سهمیه‌ای که ستاد کرونا تعیین کرده، ثبت انجام شده است.

وی ادامه داد: بنابراین بدیهی است که قطعا عده‌ای ناراضی خواهند بود زیرا ثبت نام بیش از ۲ برابر سهمیه‌ای است که قرار بوده پرداخت شود. در نتیجه این بودجه دولت نیست و از طریق منابع بانک‌ها و بخشی هم از محل آزادسازی سپرده قانونی است.

به گفته این مقام مسئول در بانک مرکزی، ستاد کرونا در سال گذشته ۲۰۰ هزار میلیارد ریال برای تسهیلات ودیعه مسکن تعیین کرده بود که عملا به خاطر تعداد کم متقاضیانی که ثبت نام کرده بودند، ۴۷ هزار میلیارد ریال پرداخت شد. این در حالی است که بعد از آن، پرداخت تسهیلات به دلیل نبود متقاضی ثبت نامی، متوقف شد.

دانشمندی یادآور شد: منابعی که ستاد کرونا تعیین کرده، دو سوم از محل منابع عادی بانک‌ها و یک سوم هم از محل آزادسازی سپرده قانونی است. یعنی به ازای هر پرداختی که انجام می‌شود، یک سوم از محل افزایش نقدینگی انجام می شود. بنابراین در سال گذشته، به خاطر شرایط کرونا، ستاد کرونا تشخیص داد که حتما این حمایت از متقاضیان آسیب دیده از کرونا چه بابت ودیعه مسکن و چه برای سایر رسته‌های شغلی انجام شود.

وی در ادامه در خصوص افزایش این سقف تسهیلات گفت: ما فراتر از مصوبات ستاد کرونا نمی توانیم اقدامی انجام دهیم و مصوبه ستاد، همان سقف ۱۰۰ هزار میلیارد ریال است.

دانشمندی گفت: همچنین در خصوص افزایش سقف این تسهیلات گفت: با توجه به تبعات افزایش نقدینگی به دلیل آزادسازی سپرده قانونی بانک ها، موضوع افزایش سقف تسهیلات ودیعه مسکن در کارگروه تخصصی ستاد کرونا تا به حال رای نیاورده و تایید نشده است.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

روایت یک خبرنگار | از مردم، برای مردم…

رسانه KHAMENEI.IR در «روایت یک خبرنگار» مروری بر دیدار بسیجیان با رهبر انقلاب داشته است. …