تخریب ۲۰۰ خانه تاریخی و ساخت مجتمع تجاری در شیراز صحت ندارد


به گزارش ایرنا از اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی،  مصیب امیری روز پنجشنبه درباره طرح اتصال دو حرم شاهچراغ (ع) و سید علاء‌الدین حسین(ع)  در بافت تاریخی‌فرهنگی شیراز، گفت: این طرح در خرداد امسال از سوی وزارت راه و شهرسازی تحت عنوان سامان‌دهی و اتصال این دو حرم به مشاور واگذار شد.

رییس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری افزود: طرح مزبور هم‌چنان در مراحل کارشناسی است و طی این مدت بررسی‌های مختلفی انجام و در هر یک از این بررسی‌ها چندین گزینه پیشنهاد شده است که هر یک چگونگی اتصال این دو حرم را مشخص می‌کند.

«آنچه در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها منعکس شده مبنی بر اینکه بیش از ۲۰۰ خانه تاریخی در این طرح در شیراز مورد تخریب قرار گرفته و مجتمع‌های تجاری در آن ساخته می‌شود، صحت ندارد. اصلا نه ۲۰۰ خانه خراب خواهد شد و نه اینکه قرار است مجتمع تجاری به‌جای آن ساخته شود»

امیری افزود: آنچه از این طرح بر می‌آید و البته هنوز مراحل نهایی را طی نکرده است، بیشتر بحث مرمت، بازسازی و جداره‌سازی و حتی فضاهایی که در گذشته تخریب شده و همچنین سامان‌دهی مسیر به شکلی است که رفت و آمد بین این دو مسیر تسهیل شود. در ضمن محدودیت ارتفاعی همچون کل بافت تاریخی شیراز در این محور هم وجود دارد، اما این به معنای ساخت مجتمع تجاری در این مسیر نیست.

وی با بیان اینکه این طرح هنوز در مراحل اولیه و کارشناسی قرار دارد و مراحل تصویب استانی را هم طی نکرده است، ادامه داد: این طرح بعد از تصویب استانی به وزارت راه و شهرسازی خواهد رسید و باید منتظر بمانیم که مشاور نظر نهایی را بدهد. وزارت میراث‌فرهنگی نیز بر اساس کارشناسی‌های انجام شده در گذشته و حال، نظر خود را اعلام خواهد کرد.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

فراخوان ایران خودرو برای ثبت نامی های سورن پلاس و پژوپارس – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اطلاعیه ایران خودرو، با توجه به امکان تولید خودرو …