سربازان ائتلاف تحت‌ فرماندهی فرانسه از مالی خارج می‌شوند

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از یورونیوز، کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کرد: نیروهای ائتلاف کانادا و دیگر کشورهای اروپایی در عملیات نظامی و گروه ویژه تکوبا به دلیل مانع‌تراشی‌های دولت انتقالی مالی، شرایط سیاسی، قانونی و عملیاتی را مناسب برای استمرار تعامل نظامی خود به منظور مبارزه با تروریسم در مالی نمی‌دانند، بنابراین تصمیم گرفته‌اند نیروهای نظامی خود را در اقدامی هماهنگ از اراضی مالی خارج کنند. 

فرانسه اکنون چهار هزار و ۳۰۰ نیروی نظامی در منطقه ساحل صحرا (منطقه‌ای در آفریقا میان صحرای بزرگ و ساوانای سودان) دارد که نیمی از این نیروها در مالی مستقر هستند. همچنین ۸۰۰ نیروی نظامی از کشورهای دانمارک، استونی، ایتالیا، هلند، مجارستان، پرتغال، سوئد و جمهوری چک و فرانسه نیز در قالب گروه ویژه تکوبا و ۱۵ هزار سرباز از سربازان حافظ صلح سازمان ملل متحد نیز در مالی ماموریت دارند.  

کشور مالی در سال گذشته میلادی دومین کودتای خود را در عرض یک سال تجربه کرد. کودتای قبلی در سال ۲۰۲۰ رخ داده بود. کودتای سال ۲۰۲۱ میلادی سومین کودتا در ۱۰ سال گذشته (۲۰۱۲) و پنجمین مورد در تاریخ این کشور پس از کودتای سال های ۱۹۶۸ و ۱۹۹۱ میلادی است.

فرانسه در آذرماه اعلام کرده بود به شکل نمادین نیروهای نظامی خود را پس از هشت سال از مالی خارج می کند.  فرانسوا اولاند رئیس جمهور پیشین فرانسه در فوریه ۲۰۱۳ آغاز مداخله ارتش فرانسه را برای ریشه‌کن کردن «تندروها» در کشور مالی اعلام کرده بود. در پی این اعلام، پاریس حدود ۵ هزار و ۱۰۰ سرباز را در منطقه “ساحل” از جمله مالی مستقر کرد.

امانوئل ماکرون رئیس ‌جمهوری فرانسه پس از کودتای نظامی در مالی ژوئن۲۰۲۰ (تیر /مرداد ۱۳۹۹) از کاهش عمده نیروهای فرانسوی خبر داده بود.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

دستور وزیر ورزش پس از درگذشت بوکسور جوان

به گزارش ایرنا، یاسین موسی‌خانی، بوکسور جوان ملایری حین برگزاری مسابقات استانی دچار حادثه شد …