دیدار رئیس کل بانک مرکزی با مراجع عظام تقلید

دکتر صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی صبح امروز در سفر به قم با مراجع عظام تقلید دیدار و گفتگو کرد.

آیت الله نوری همدانی: تقویت ارزش پول ملی و کنترل تورم امری بسیار مهم است

آیت الله نوری همدانی در دیدار رییس کل بانک مرکزی با تأکید بر قواعد بانکداری بدون ربا گفت: هرگونه فعالیت ربوی در نظام بانکداری اسللامی حرام است.

وی تاکید کرد: گسترش ابزار‌های مبتنی بر عقود اسلامی به تسهیل و گسترش کسب‌ و‌ کارها، رشد تولید و رشد اقتصادی قطعاً کمک خواهد کرد.
این مرجع تقلید تصریح کرد: با آقایان سیف و همتی مسئله اخذ دیر کرد تسهیلات توسط بانک‌ها را بعنوان ربای حرام مطرح کردیم و خواستیم دیرکرد را بردارند، اما نشد و نتوانستند.

آیت الله نوری همدانی در پایان خواستار تقویت ارزش پول ملی شد و گفت: کنترل تورم امری بسیار مهم است و باید تلاش کرد تا با به‌کارگیری سیاست‌های مناسب به برطرف شدن مشکلات معیشتی مردم کمک کرد.

این مرجع تقلید تصریح کرد: در کنار این امر، بانک‌ها باید سازوکار‌هایی را برای هدایت سرمایه‌های مردم به سمت فعالیت‌های مولد اقتصادی اعم از بخش کشاورزی، صنعت صادرات و واردات در نظر گیرند و به توسعه اقتصادی کشور کمک کنند.

آیت الله جوادی آملی: اقتصاد و حمایت عملی از تولید در شرایط کنونی، حرف اول کشور

آیت الله جوادی آملی در این دیدار با اشاره به اقدام حکیمانه رهبر معظم انقلاب در تعیین بجای شعار امسال مبنی بر پشتیبانی از تولید و مانع زدایی تاکید کرد: اقتصاد و حمایت عملی از تولید در شرایط کنونی، حرف اول کشور و شاخصی بسیار مهم است.

وی افزود: از نظر فلسفه و کلام، اصول اعتقادی، اصل اول است، اما از نظر جامعه شناسی، اقتصاد حرف اول را می‌زند، در اسلام، از «مال» به ستون فقرات یک ملت تعبیر شده است.

آیت الله جوادی آملی اضافه کرد: بانک‌مرکزی وظیفه بسیار سنگینی دارد، از کار‌های اصلی بانک مرکزی این باشد که دست قانون دانانی که قانون را دور می‌زنند از ذخایر بانک مرکزی کوتاه کند؛ اختلاس‌های میلیاردی از افراد عادی ساخته نیست، این اختلاس‌ها با قلم افراد صورت می‌گیرد نه با زور اسلحه؛ لذا در خصوص اختلاس‌های صورت گرفته نیز، بررسی و آسیب شناسی شود که چگونه افرادی توانستند حق را باطل کنند و اختلاس صورت بگیرد.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آبروی انسان امانت الهی است و انسان امین الله است، پیامبر دست کارگری را بوسید که برای خودش کار می‌کرد و کنار سفره خود می‌نشست، بر همگان واجب است که این مملکت را با کرامت اداره کنند و راه آن رونق تولید و اشتغال است.

وی در پایان افزود: ما به این کشور امیدواریم، شهیدان همانطور که در زنده بودن خود فکر جامعه خود هستند، در آخرت و در برزخ نیز به فکر جامعه خود هستند و مرتباً برای مردم دعا می‌کنند. کشور چنین سرمایه معنوی عظیمی دارد. باید قدردان این سرمایه‌های عظیم معنوی و مادی بود و از آن‌ها به بهترین نحو در راستای آبادانی این کشور بهره گرفت.

آیت‌الله سبحانی: بانک‌ها امانت‌دار مردم باشند 
این مرجع تقلید هم‌ در دیدار رییس کل بانک مرکزی گفت: همه باید کمک کنند تا بانکداری اسلامی که به نفع مردم است و از دغدغه‌های دولت جدید است محقق شود.

رئیس کل بانک مرکزی: توسعه بانکداری در چارچوب قواعد شرعی و اسلامی، در دستور کار جدی بانک مرکزی در دوره جدید است.

دکتر صالح‌آبادی رئیس‌کل بانک مرکزی هم در این دیدارها با اشاره به جایگاه رفیع شورای فقهی در سیستم بانکی گفت: توسعه بانکداری در چارچوب قواعد شرعی و اسلامی، برای ما مهم و حائز اهمیت بوده و در دستور کار جدی بانک مرکزی در دوره جدید است.

وی با اشاره به ایجاد شورای فقهی بانک مرکزی و فعالیت‌های این شورا در سه سال گذشته، گفت: وظیفه شورای فقهی تطبیق رویه‌ها و قوانین بانکی با مبانی شرعی و فقهی است و در این دوره نیز تلاش کردیم با تقویت جایگاه شورای فقهی و دبیرخانه آن در بانک مرکزی، نسبت به گسترش فعالیت‌های این شورا اقدام کنیم.

دکتر صالح آبادی با اشاره به فعالیت‌های کمیته فقهی بورس تصریح کرد: موضوع توسعه بانکداری در چارچوب قواعد شرعی از دغدغه‌های این دوره است و در همین راستا کارگروه تخصصی شورای فقهی بانک مرکزی به منظور بررسی مسائل و مباحث کارشناسی و ارائه نظرات به شورای فقهی، در شهر قم تشکیل شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوام به یاری خداوند بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم که دغدغه مراجع و متدینین درخصوص امور بانکداری رفع شود.

حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم، رئیس شورای فقهی بانک مرکزی نیز در این دیدار ضمن تأکید بر تقویت جایگاه شورای فقهی در بانک مرکزی در این دوره یادآور شد: در حال حاضر ابزار‌های سیاست‌های پولی بانکی براساس قواعد شرعی و فقهی طراحی می‌شود و در این زمینه نیز معاونت نظارت بانک مرکزی مکلف شده است که با طراحی فرم‌های ویژه و خاص بر روند اجرای ضوابط فقهی و شرعی مصوب شورا بر فعالیت نظام بانکی و اجرای بهتر این قواعد نظارت کند.

منبع:

خبرگزاری صدا و سیما

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

قیمت حامل‌های انرژی سال آینده تغییر نمی‌کند/ افزایش ۳برابری منابع بهینه‌سازی انرژی

تهران- ایرنا- معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با اشاره به اینکه با ایجاد حساب بهینه‌سازی، در …