نخست وزیر اقلیم کردستان عراق با امیر قطر دیدار کرد

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری قطر (قنا) در این دیدار که امروز (چهارشنبه) در دوحه برگزار شد، شیخ «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر این کشور و «مسرور بارزانی» نخست وزیر اقلیم کردستان عراق تقویت روابط دوجانبه و تعدادی از موضوعات مورد علاقه را بررسی کردند. 

در این پیوند، دولت اقلیم کردستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این مذاکرات آخرین تحولات عراق به ویژه تلاش‌های انجام شده برای تشکیل دولت جدید در این کشور مورد بررسی قرار گرفت. 

در بیانیه دولت کردستان آمده است که دو طرف همچنین راه‌های تقویت روابط به گونه‌ای که به توسعه زمینه‌های اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری کمک کند را بررسی کردند. 

آن‌ها همچنین درباره اهمیت تداوم هماهنگی در موضوعات مورد علاقه دو طرف بحث و تبادل نظر کردند. 

«مسرور بارزانی» نخست وزیر اقلیم کردستان عراق دیروز (سه شنبه) در یک سفر رسمی از پیش تعیین نشده به دعوت «تمیم بن حمد» امیر قطر وارد دوحه شد. 

پیشتر نیز، دولت اقلیم کردستان در دو بیانیه جداگانه گزارش داد که «مسرور بارزانی» با «سعد الکعبی» وزیر انرژی قطر و «محمد بن حمد» وزیر تجارت و صنعت قطر دیدار کرده است. 

بر اساس این گزارش، گفت و گوهای طرفین بر تقویت روابط در زمینه‌های تجارت، صنعت و انرژی به ویژه گاز طبیعی متمرکز بوده است. 

رسانه‌های قطر افزودند که عراق برای جبران کمبود سوخت نیروگاههای تولید برق خود و کاهش واردات گاز از ایران به دنبال واردات گاز طبیعی از قطر است.  

پیش از این نیز «مسرور بارزانی» در اکتبر گذشته با سفر به دوحه با شیخ «تمیم بن حمد» امیر قطر دیدار و با وی درباره توسعه روابط بین اقلیم کردستان عراق و دوحه در چارچوب روابط مستحکم بین دو طرف گفت و گو کرد. 

اقلیم کردستان سهم بزرگی از مبادلات تجاری بین عراق و قطر را در اختیار دارد. رئیس اتاق بازرگانی قطر در هشتم سپتامبر سال گذشته میلادی (۲۰۲۱) اعلام کرد که مبادلات تجاری بین دو کشور به ویژه پس از افتتاح خط کشتیرانی بین عراق و قطر در آوریل ۲۰۱۸،  رشد زیادی داشته و به حدود ۴۷۲ میلیون ریال قطر (۱۳۰ میلیون دلار) رسیده است.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

نبی: قلعه‌نویی دخالتی در پرونده بیرانوند نداشته است

به گزارش عصر شنبه ایرنا، مهدی محمدنبی نایب رئیس فدراسیون فوتبال در حاشیه سومین جلسه …