انگلیس: مدرکی مبنی بر عقب‌نشینی نظامیان روس از مرز اوکراین دیده نشده است

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، وی افزود: ما در حال حاضر هیچ مدرکی دال بر عقب نشینی ندیده ایم.

وی ادامه داد: مشاهدات فیزیکی که شاهد آن بوده ایم خلاف برخی لفاظی های اخیر کرملین را نشان می دهد.

آمریکا و انگلیس مدعی هستند ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ممکن است به بیش از ۱۳۰ هزار نظامی مستقر در نزدیکی مرز اوکراین دستور حمله به این کشور را دهد.

روسیه می گوید این حق را دارد که نیروهایش را در هر کجا از قلمرو خود مستقر کند، ضمن اینکه بارها اعلام کرده است که قصد حمله به اوکراین را ندارد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پس از دیدار با اولاف شولتس صدراعظم آلمان در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر نحوه پیشبرد بحران اوکراین گفت که مسکو طبق برنامه خود عمل می کند.

در همین حال، وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه تصاویری را منتشر کرد تا نشان دهد در حال بازگرداندن بخشی از نیروهایش به پایگاه های خود پس از انجام رزمایش های نظامی است.

دور جدیدی از تنش‌های روسیه با غرب از اواسط ماه دسامبر (آذر ۱۴۰۰) و وقتی آغاز شد که مسکو از مقامات سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و آمریکا خواست از گسترش این سازمان در شرق اروپا به‌ویژه اوکراین خودداری کنند.

مخالفت واشنگتن و اتحادیه اروپا با این خواسته‌ به استقرار نیروهای نظامی دوطرف در مرزهای اوکراین و احتمال بروز رویارویی مستقیم دو جانبه منجر شده است.

ناتو از سال ۲۰۱۷، گروه های رزمی را در کشورهای لیتوانی، لتونی، استونی و لهستان مستقر کرده است که جملگی مرز مشترک با روسیه دارند. این اقدام در واکنش به الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ انجام شده است.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

اسبقیان: صندوق‌های رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری‌ در ورزشگاه شهید شیرودی فعال می‌شود

به گزارش ایرنا، سید محمد شروین اسبقیان در نشست وبیناری با روسای فدراسیون‌های ورزشی با …