ریسک عدم پرداخت اقساط وام در تسهیلات اعتبار محور کم است

«حسن درودیان» روز جمعه در گفت و گو با ایرنا در خصوص پرداخت تسهیلات خرد بدون ضامن گفت: اینکه نظام بانکی پرداخت تسهیلات را مشروط به معرفی ضامن کند راحت‌ترین کار ممکن است و در این شرایط با یک نظام بانکی بدوی روبه‌رو هستیم.

وی افزود: حالت مطلوب این است که بانک در تعامل با گیرندگان وام، براساس سابقه اعتباری رفتار کند، همانطور که در مراودات روزانه با افراد از این روش استفاده می‌کنیم.

این کارشناس اقتصادی گفت: لزومی ندارد فردی که سال‌ها از نظام بانکی تسهیلات دریافت کرده و در پرداخت تسهیلات به موقع و صحیح رفتار کرده است دغدغه تامین ضامن داشته باشد.

وی اظهارداشت: اعتبارسنجی نظام انگیزشی است به این معنی که میزان دسترسی کمی افراد را به سابقه اعتباری وی موکول کنیم و در طی سال‌ها چنانچه خوب رفتار کند و خوش حساب باشد دسترسی اعتباری فرد را افزایش دهیم و این انگیزه‌ای برای افراد است که بر در دریافت تسهیلات شخص در آینده نیز موثر خواهد بود.

درودیان با اشاره به معایب نظام وثیقه و ضامن محور گفت: طی این سال‌ها شاهد بودیم برخی افراد با وجود اینکه چند ضامن برای دریافت وام به بانک معرفی می‌کنند در پرداخت اقساط تسهیلات کوتاهی می‌کنند. این موضوع برای اقتصاد کشور مساله مهمی است.

وی ادامه داد: باید تلاش کنیم نظام سنجش وام گیرندگان براساس سابقه اعتباری و رکوردی باشد که افراد برای خود ثبت کردند و باید سال‌ها قبل این اقدامات را انجام می‌دادیم.

این کارشناس اقتصادی گفت: ریسک احتمالی عدم پرداخت اقساط در مصوبه پرداخت تسهیلات بدون ضامن کمتر است زیرا فردی که طی سال‌ها به لحاظ بازپس‌دهی وام‌ خوب رفتار کرده دلیلی ندارد که گمان کنیم رفتار خود را تغییر دهد به ویژه با توجه به اینکه می‌داند اگر رفتار دیگری انجام دهد در دسترسی آینده و دریافت وام با مشکل مواجه می‌شود.

وی ادامه داد: اگر منافع شخصی فرد را درنظر بگیریم عدم پرداخت وام کار عاقلانه‌ای نیست و چنانچه شخصی پیش از این بدحساب بوده است تلاش می‌کند که شرایط را تغییر دهد.

درودیان درخصوص افزایش نقدینگی بانک‌ها با پرداخت تسهیلات خرد بدون ضامن گفت: طرح این موضوع درست نیست و بانک‌ها براساس سقف تسهیلاتی خود پرداخت می‌کنند و البته باید این را مدنظر داشته باشیم که این اعتبارات مربوط به تسهیلات خرد ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی نیست و تاثیری بر نقدینگی ندارد.

به گزارش ایرنا، پرداخت تسهیلات خرد بدون ضامن از شنبه گذشته (نهم بهمن ماه ۱۴۰۰) توسط وزارت اقتصاد به شبکه بانکی ابلاغ شده است تا روش اعطای وام به آحاد جامعه تسهیل شود. 

بانک‌ مرکزی طی روزهای اخیر اعلام کرده که تا پایان امسال بسته تسهیلات خرد با تضامین سهل‌تر تهیه و به شبکه بانکی ابلاغ خواهد شد.

وزارت اقتصاد نیز طی ابلاغیه‌ای اعلام کرده که در مصوبه تسهیلات خرد بدون ضامن هیچ تکلیفی در خصوص افزایش بودجه اعتباری به بانک تحمیل نشده و بانک‌ها با تصویب مراتب در هیات مدیره نسبت به ابلاغ بخشنامه به شعب خود باید اقدام کنند.

همچین وزارت اقتصاد اعلام کرده با توجه به اینکه اشخاصی که در شهرهای بزرگ یا مراکز استان زندگی نمی‌کنند فاقد رتبه اعتباری هستند، در فاز اول اشخاصی که به واسطه دریافت حقوق ثابت خود از شبکه بانکی در هر صورت دارای رتبه اعتباری بوده مد نظر قرار گیرند و در مراحل بعدی با فراهم شدن ساز و کارهای مربوط سایر اشخاص نیز مشمول طرح خواهند شد.
 


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

بودجه بندی؛ ابزار موفقیت کسب و کارها از دیدگاه یک شرکت حسابداری – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، اداره یک کسب و کار موفق به چیزی بیش از …