دبیرکل ناتو: تقویت قوای نظامی روسیه در مرز اوکراین ادامه دارد

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، استولتنبرگ در آستانه نشست وزرای دفاع ناتو در بروکسل افزود: ما نشانه هایی از مسکو در مورد آمادگی برای ادامه تلاش های دیپلماتیک شنیده ایم، اما تاکنون تنش زدایی در میدان را مشاهده نکرده ایم. برعکس، به نظر می رسد روسیه به تقویت قوای نظامی اش ادامه می دهد.

دبیرکل ناتو با تاکید بر اینکه این ائتلاف نظامی به کنترل اوضاع و تلاش برای پیشبرد دیپلماسی ادامه می دهد، گفت: آنچه شاهدش هستیم این است که آنها در حال افزودن به شمار نیروها هستند. وی از مسکو خواست ثابت کند که در حال عقب کشیدن نیروهایش از امتداد مرز اوکراین است.

وی در آغاز نشست دو روزه وزرای دفاع ناتو در مقر این ائتلاف در بروکسل به خبرنگاران گفت: باید دید آیا روسیه نیروهایش را عقب می راند. آنچه ما می بینیم افزایش شمار نیروهاست و اینکه نیروهای بیشتر در راه هستند.

وی افزود: اگر آنها واقعا شروع به عقب نشینی نیروها می کنند، ما از این مساله استقبال می کنیم. آنها همواره نیروها را به عقب و جلو برده اند، تا جایی که ما فقط شاهد حرکت نیروها و تانک های رزمی هستیم که البته موید عقب نشینی واقعی نیست.

براساس این گزارش، وزرای دفاع ۳۰ کشور عضو ناتو از جمله لوید آستین وزیر دفاع آمریکا قرار است روز چهارشنبه در بروکسل در مورد برنامه هایی برای افزایش بازدارندگی در  برابر روسیه بحث و تبادل نظر کنند.

متحدان ناتو، تعداد بیشتری کشتی، جنگنده و نیرو به شرق اروپا اعزام کرده و نظامیان بیشتری را در حال آماده باش قرار داده اند.

نشست وزراتی ناتو پس از آن برگزار می شود که آمریکا و این ائتلاف نظامی به پیشنهادات تضمین امنیتی روسیه پاسخ دادند.

در پیش نویس توافقنامه های پیشنهادی مسکو، محدودیت استقرار نیرو و موشک و همچنین توقف گسترش ناتو به شرق به منظور کاهش تنش ها قید شده است.

آمریکا و غرب سعی داشتند این تصور را القا کنند که روسیه با استقرار نیرو در امتداد مرز اوکراین درصدد حمله به کی یف است، ادعایی که مسکو بارها آن را رد کرده است.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

تیم صنعت‌نفت آبادان با یک غایب به مصاف آلومینیوم اراک می‌رود

آبادان – ایرنا – مدیر تیم فوتبال صنعت‌نفت آبادان گفت: یک بازیکن تیم مصدوم و …