جایزه بین‌المللی نظامی گنجوی اهدا می‌شود

به گزارش ایرنا از کمیسیون ملی یونسکو ایران، نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری نخستین جایزه بین المللی حکیم نظامی برگزار شد.

در این جلسه، حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو – ایران با اشاره به فعالیت این نهاد در حوزه فرهنگ و هنر، عنوان کرد: یکی از وظایف این کمیسیون در کنار ثبت جهانی مشاهیر بزرگ ایرانی در یونسکو، پاسداری از مرزهای فرهنگی ایران است و ما سربازان مرزهای فرهنگی کشورمان هستیم. تاکنون ۴۱ شخصیت ممتاز آموزشی، علمی و فرهنگی کشور را در یونسکو به ثبت رسانده‌ایم. کشورهای دیگر دنبال ۵۰ سالگی و ۱۰۰ سالگی هستند، اما این سرزمینِ دانشمند خیز و فرهنگ گستر ایران زمین به قدری چهره های شاخص جهانی دارد که ما هنوز از مضرب هزاره عبور نکرده‌ایم. یکی از شخصیت‌های بزرگ این آب و خاک، وجود حکیم نظامی بزرگ است.

جایزه بین‌المللی نظامی گنجوی اهدا می‌شود

وی افزود: حکیم نظامی به واسطه غفلتی که از سوی همه ما متولیان فرهنگ صورت گرفت، جلوه‌های عظمت او کمتر در میان نسل جوان ما شناخته شده است. امسال کتاب‌هایی مختلفی از آثار نظامی در عرصه بین المللی ترجمه شد که در هیچ یک، اشاره ای به خاستگاه هویتی، زبانی و فرهنگی حکیم نظامی نشده است.  

ایوبی با اشاره به آثار حکیم نظامی، بیان کرد که کمیسیون ملی یونسکو – ایران قصد دارد در برنامه‌های پیش رو به این چهره شاخص فرهنگی در برنامه‌های یونسکو بیشتر توجه کند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو – ایران، اظهار داشت: ۲۱ اسفندماه روز حکیم نظامی در ایران است و بر اساس اسناد فراوان، خاستگاه نیاکانی حکیم نظامی در شهر تفرش و روستای طاد است. روز ۱۹ اسفندماه برنامه‌ای در موزه ملی در تهران و پس از آن برنامه‌ای در تفرش برگزار می‌شود. کمیسیون ملی یونسکو – ایران در نظر دارد از امسال جایزه‌ای به نام حکیم نظامی به چهره‌های برگزیده فرهنگ و هنر در حوزه‌های مختلف اعطا کند. این جایزه در بخش بین‌الملل نیز اهدا خواهد شد.

تاثیر نظامی گنجوی در زبان فارسی

در ادامه این جلسه، عبدالمهدی مستکین، دبیر اولین جایزه بزرگ حکیم نظامی با اشاره به جایگاه ممتاز و برجسته حکیم نظامی که از ارکان اصلی زبان و ادب پارسی است، گفت: با هدف ارج نهادن به خدمات گسترده این شخصیت بزرگ ایرانی که از ۸۰۰ سال پیش الهام بخش بسیاری از آثار ادبی، نمایشی و هنری در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی است، برنامه های مفصل و مدونی را به طور مستمر و سالیانه در دستور کار کمیسیون ملی یونسکو ایران قرار داده ایم.

مستکین خاطرنشان کرد: ویژگی های شعری و ادبی، اخلاقی، حکمی، توحیدی، خلاقیت ها و نوآوری های بی نظیر در عرصه زبان و ادبیات فارسی همچنین تصویرگری های جاودان حکیم نظامی در آثارش سبب شد کشورهای مختلف منطقه به هر شکل ممکن، هویت خویش را به این حکیم والا مقام ایرانی پیوند بخشند. از این رو، ظرفیت درخشان فرهنگی و عظیم حکیم نظامی با محوریت ایران زمین که خاستگاه نیاکانی، فکری و هویتی اوست به نیکی می تواند ملت های همجوار را با سرچشمه های ماندگار فرهنگ ایرانی اسلامی پیوند دهد و قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران را در حوزه فرهنگ و تمدن جهانی ژرفا بخشد.

یک انتقاد

علی نصیریان، پیشکسوت عرصه تئاتر و سینما نیز با تاکید بر اهمیت برگزاری این برنامه، گفت: این جایزه اقدامی بسیار شایسته است. بزرگان این مملکت، هویت ما هستند و باید با تمام وجود از این گنجینه های درخشان پاسداری و در ترویج اندیشه های شان بیش از پیش کوشا باشیم.

جایزه بین‌المللی نظامی گنجوی اهدا می‌شود

در ادامه نیز بهروز غریب‌پور، کارگردان مطرح سینما با انتقاد از عملکرد کشور در عرصه پاسداری از ظرفیت عظیم مشاهیر ایرانی در عرصه منطقه ای و جهانی افزود: ۱۰ سال پیش، پیشنهاد اپرای با شکوه حکیم نظامی را ارایه دادم که با بی مهری و بی توجهی روبه رو شد. امروز که شاهد رفتار سرقت گونه ادبی برخی کشورها هستیم، طبیعی است این اتفاقات رقم بخورد.

وی با استقبال از اقدام کمیسیون ملی یونسکو ایران، راه اندازی جایزه بزرگ حکیم نظامی را در بازگشت به سرچشمه های اصیل فرهنگ و هویت ایرانی موثر دانست.

علیرضا قزوه، شاعر در این جلسه گفت: استاد شفیعی کدکنی کاری درباره عطار می‌کرد که بعد شنیدم او ۷۰ عطار دروغین را پیدا کرده است. مطمئن باشید نظامی‌های زیادی هم هستند، آن‌ها می‌خواستند عطار ثانی و نظامی ثانی باشند. این‌ها دلیل بر قوت این شاعر است. عرس‌هایی می‌گرفتند که الان فقط عرس مولانا هست. چرا عرس نظامی را نمی‌گیریم؟ بیاییم از بزرگان زبان فارسی کشورهایی مثل پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، هند و … نیز دعوت کنیم.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

خودروهای فرمول یک در خیابان ولیعصر تهران – تابناک

تعداد بازدید : 0 تصاویری در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد خودروهای فرمول …