رئیس شورای اروپا: روسیه در مسیر کاهش تنش‌ها گام بردارد

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه،  این درخواست چارلز میشل از مسکو در حالی مطرح شده که روسیه اعلام کرده در حال بازگرداندن بخشی از نیروهایش از مرز با اوکراین است که از سوی برخی رهبران غرب مورد استقبال قرار گرفته است.

چارلز میشل خاطر نشان کرد: روسیه اعلام کرده برای حرکت در مسیر دیپلماسی آماده است و ما از مسکو می خواهیم که گام های مناسب و ملموسی در راستای کاهش تنش ها بردارد.

در همین حال اورسولا فون در لاین  رئیس کمیسیون اروپا نیز طی توییتی در مورد بحران اوکراین نوشت: ما آماده مواجه با این مساله هستیم که روسیه از مسئله انرژی به عنوان سلاح استفاده کند. چندین کشور آماده صادرات گاز مایع طبیعی خود به اتحادیه اروپا هستند.

فون در لاین همچنین در توییت دیگری عنوان کرد: ما محکم در کنار اوکراین هستیم. دیپلماسی هنوز کلمات آخرش را به زبان نیاورده است. جامعه “فراآتلانتیک” مدتهاست زیاد متحد نبوده است. درخواست ما از روسیه آشکار است: گزینه جنگ را انتخاب نکن.

در حالیکه آمریکا و متحدان غربی‌اش در روزهای اخیر مدعی شده بودند که روسیه روز ۱۶ فوریه(امروز)به اوکراین حمله می کند، نه تنها این هیاهو و جنگ روانی علیه مسکو رنگ واقعیت به خود نگرفت، بلکه روز گذشته روسیه بخشی از نیروهایش را از نزدیکی مرز اوکراین خارج کرد.

در روزهای اخیر و در ادامه پیش گویی های چند ماه گذشته “منابع آگاه” غربی، ۱۶ و ۱۵ فوریه به عنوان تاریخ آغاز تهاجم روسیه به اوکراین تعیین شده بود تا جائیکه ولودومیر زلنسکی رئیس جمهوری این کشور نیز با اتکا به چنین پیش بینی هایی، این روز را “روز ملی وحدت” اعلام کرد.

مسکو بارها اعلام کرده که قصدی برای حمله نظامی به اوکراین ندارد و در صدد دریافت تضمین های امنیتی است که مانع از گسترش سازمان ناتو به مرزهای غربی اش شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیروز در نشست مطبوعاتی مشترک با اولاف شولتس صدر اعظم آلمان در کاخ کرملین گفت که روسیه خواهان جنگ نیست و به همین دلیل ایده تضمین های امنیتی را مطرح کرده است. پوتین گفت که به تعویق افتادن عضویت اوکراین در ناتو، وضعیت را تغییر نمی دهد و ما خواهان حل این مساله در زمان حاضر هستیم.


منبع

درباره ی nasimerooyesh

مطلب پیشنهادی

آتش‌بس در پرسپولیس؛ درویش و گل‌محمدی آشتی کردند

تهران- ایرنا- سرانجام بعد از گذشت چند ماه، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس که در تمرین این …